6 Ağustos 2020 Perşembe 15:52

Agnes Keleti: Dünyanın en yaşlı Olimpiyat Şampiyonu ve Holokost Kurtulanı 99. yaş gününü kutladı

Savaş yüzünden 19 yaşında kariyerine ara veren Jimnastikçi, ilk altın madalyasını 31 yaşında almıştı...

Dünya 1786 görüntüleme
10 Ocak 2020 Cuma

Geçtiğimiz perşembe günü 99. yaş gününü kutlayan Keleti, Budapeşte’de oturduğu apartmanda kendisiyle söyleşi yapan AP muhabirine:  “Geçmişten bahsetmek istemiyorum, geleceğe bakalım” dedi.

Keleti şöyle konuştu: ”Hadi gelecekten konuşalım. Güzel olması gereken gelecekten; geçmişe bir şey yapamayız, ancak gelecek ellerimizde…” 

Keleti kazandığı on Olimpiyat madalyası hakkında ne düşündüğünü soran muhabire ise şöyle cevap verdi: “Madalyaların bir önemi yok, önemli olan madalyaların bana kazandırdığı tecrübe…” 

Naziler Macaristan’a geldiğinde 19 yaşında olan, sahte belgeler sayesinde kamplara gitmekten kurtulan ve  bir köyde fark edilmeden yaşayan Keleti, jimnastik kariyerine savaş yüzünden ara vermek zorunda kalmıştı. 

1946’da yeniden kariyerine dönen 1948’de ise sakatlığı yüzünden  Londra Olimpiyatlarına katılamayan Jimnastikçi Keleti, ilk altın madalyasını 31 yaşında  1957’de Helsinki’de aldı. 1956 yılında Melbourne’da ise, 35 yaşında dört altın, iki gümüş madalya kazandı.  

1957’de ulusal kahraman olarak bilindiği Macaristan’ı terk ederek İsrail’e göç eden Keleti, son dört yıldır iki oğlundan birinin yanında olmak için Budapeşte’de yaşıyor.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL