21 Eylül 2020 Pazartesi 00:06

Polonya Cumhurbaşkanı Holokost Kurbanlarını Anma Törenine katılmayacak

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda Kudüs’te düzenlenecek Holokost Kurbanlarını Anma Törenine kendisine konuşma yapma daveti gelmediği için katılmama kararı aldı.

Dünya 1995 görüntüleme
10 Ocak 2020 Cuma

Cumhurbaşkanı Duda yerel basına şöyle konuştu: “Organizasyonu yapan yetkililerden, Nazilerin, Auschwitz-Birkenau kampında en çok kurban aldığı bir ülkenin Cumhurbaşkanı olarak törende bir konuşma yapmam izin vermelerini istedim. Ancak kabul edilmedi. 23 Ocak’ta Kudüs’te  yapılacak törende yer almayacağım.” 

Duda sözlerine şöyle devam etti: “Putin konuşma yapacak, Almanya Cumhurbaşkanı konuşacak; Fransız hükümeti ki Nazilerle savaşta Yahudileri toplamak için işbirliği  yapmıştı, Fransa Cumhurbaşkanı törende söz alacak, Polonya Cumhurbaşkanı konuşamayacak!”  

27 Ocak 1945’te Sovyet Kızıl Ordusu Polonya’daki  kampa girerek sağ kalanları kurtarmıştı.  Birleşmiş Milletler kampın Sovyet kontrolüne geçtiği 27 Ocak tarihini 2005 yılında Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan etti.  

Nazilerin Yahudi soykırımını gerçekleştirmek için kurduğu en büyük ölüm kamplarından olan Auschwitz-Birkenau kampında yaklaşık 300 bin Polonya Yahudi’si ve Yahudi olmayan rejim karşıtı 75 bin Polonyalı katledilmişti.

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GS2

Tünelin Ucu İzel Rozental

Tünelin Ucu İzel Rozental