6 Ağustos 2020 Perşembe 16:29

Ürdünlüler, İsrail’den ithal edilecek doğalgazı protesto etti

Yüzlerce kişi Ürdün’ün başkenti Amman’da, hükümetlerinin İsrail’den doğalgaz ithal etmek için yaptığı anlaşmayı ve Yahudi devletiyle girilen ‘normalleşme’ sürecini protesto etmek için sokaklara çıktı.

Dünya 1252 görüntüleme
8 Ocak 2020 Çarşamba

Protestocular, ellerinde ‘Ürdün milletinin işgali’ pankartlarıyla dolaşırken, ‘Normalleşmeye hayır’ ve ‘Ürdün milleti satılık değildir’ diye haykırdılar.

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, İsrail’in yeni açılan Leviathan Sahasından Ürdün’e doğalgaz gönderildiğini duyurduktan bir hafta sonra gösteriler başladı.

Ürdünlülerin protestosuna rağmen, İsrail’in Tamar doğalgaz sahasından son iki yıldır Ürdün’ün özel şirketlerine - Jordan Bromine ve Arab Potash’a - doğalgaz ihracatı yapılıyor.

Ayrıca, geçen hafta İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs liderleri Atina’da buluşup, güneydoğu Akdeniz’den Avrupa’ya uzanacak boru hattı için Doğu Akdeniz (EastMed) boru Hattı Anlaşmasını imzalamıştı. 1900 kilometre uzunluğundaki boru hattı enerjiye aç Avrupa için alternatif bir doğalgaz kaynağı olacak. Bugün Avrupa kaynaklarının çoğunu Rusya ve Kafkaslardan sağlamakta.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL