6 Ağustos 2020 Perşembe 16:35

Arjantinli savcı Netflix dizisiyle yeniden gündemde

Arjantin’de 1994 yılında, 85 kişinin hayatlarını kaybetmeleriyle sonuçlanan, AMIA Yahudi Merkezine bombalı saldırıyı soruşturmakla görevli ekibin başsavcısı Alberto Nisman’ın ölümü hâlâ sırrını koruyor.

Dünya 1776 görüntüleme
8 Ocak 2020 Çarşamba

Arjantin’de günümüze dek gerçekleşmiş, en fazla kişinin hayatını kaybettiği terörist saldırının sorumlularını araştıran Alberto Nisman’ın ölümü, neredeyse beş yıl sonra halen Güney Amerika ülkesini karıştırmaya devam ederek gizemli ve çelişkili bir olay olarak ülke tarihinde yer alıyor.

18 Ocak 2015’te, İntihar mı ettiği yoksa cinayete mi kurban gittiği bilinmeyen Savcı’nın cansız bedenini izlemek için ekranları başına kilitlenen Arjantinliler, bu kez 1 Ocak 2020 tarihinde yayına giren ve olayın detaylarının araştırılarak sunulduğu ‘Nisman: Savcı, Başkan ve Casus’ adındaki yeni Netflix belgesel dizisini izlemek için ekran başına toplandı.

Nisman, zamanın Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernández, Dışişleri Bakanı Héctor Timerman, bir yargıç ve diğer dört kişiyi, İnterpol tarafından haklarında kırmızı bülten bulunan bazı önemli İranlı kişilerin kırmızı uyarılarını kaldırtmakla suçlamıştı. Nisman, suçlamasında bu kişilerin bu vesile ile Arjantin’deki AMIA Yahudi Merkezine düzenlenen bombalı terör saldırısına adı karışan İranlıların önünü açmakla suçlamıştı.

Savcıya göre, Fernandez hükümeti iş ilişkilerinin devamlılığına karşılık şüphelilere dokunulmazlık sağlamakla ilgili Tahran’la gizli bir anlaşma yapmışlardı.

Nisman’ın cansız bedeni, evinin banyosunda, yanı başında yirmi iki kalibrelik bir tabanca ve kafasında da bir kurşun deliği ile tam da Arjantin Meclisinde, tüm ülkede şok etkisi yaratan iddialarını destekleyecek deliller ve detaylar ile ilgili planlanan konuşmasından bir gün önce bulunmuştu.

Günümüzde Arjantin Devlet Başkanı Yardımcısı olan Fernández, Nisman’ın iddialarını da, ölümünde parmağı olma ihtimalini de inkâr etmişti. Savcının bugün halen nedeni bilinemeyen ölümü, Arjantin’de şiddetli tartışmalara neden oluyor zira yapılan polis soruşturması Nisman’ın cinayete kurban gittiği şeklinde sonuçlanırken, Fernandez hükümeti savcının intihar ettiğini açıklamıştı.

Dİğer yandan dizi kısa sürede, sosyal medyada Arjantinli kullanıcılar arasında hakkında en çok yorum yapılan konular arasında girmeyi başardı. Arjantin eski Devlet Başkanı da dizideki sözleriyle ilgili bir basın açıklaması yaptı. Belgeselde yer verilen ve bu yüzden de eski Başkan Alberto Fernandez’e bu açıklamayı yaptıran, 2017 yılında Webster yayını ile yaptığı bir röportajda söylediği, “Bugün halen kendisinin intihar ettiğine dair şüphelerim var,” cümlesiydi.

Perşembe günü ise, son seçimler ile ülkenin başına geçen yeni liderin, yerel bir radyoya yaptığı açıklamada aynı duruşu korumadığı görüldü. Başkan radyoda, “Röportajın yapıldığı 2017 yılından bugüne Nisman’ın ölümünün bir cinayet olabileceğine dair ciddi olarak değerlendirilebilecek hiçbir delil bulunmadı” dedi.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL