3 Ağustos 2020 Pazartesi 15:21

Columbia Üniversitesinde İsrail karşıtlığı nefret suçu sayıldı dava açıldı

Son yıllarda ABD üniversitelerinde İsrail karşıtlığı maskesi altında yapılan Yahudi düşmanlığı had safhada.

Dünya 1443 görüntüleme
26 Aralık 2019 Perşembe

Geçtiğimiz  günlerde ırkçılığa karşı çıkarılan yeni kanun sayesinde Columbia Üniversitesine dava açıldı.  Donald Trump’ın başkanlık yetkisini kullanarak çıkardığı kararname, Yahudi ulusunu hem etnik hem de dini bir grup olarak niteliyor ve İsrail karşıtlığının da federal yasalara göre nefret suçu sayılması için hukuki yolu açıyor. 

Columbia Üniversitesine karşı açılan dava kanunun ilk uygulaması olarak tarihe geçti.  Kanunun kapsamı Yahudiler dışında tüm etnik grupları da koruma altına alıyor. 

İlk dava dilekçesi okulda antisemitizme karşı kampanya yapan  Lawfare Projesi Hareketi tarafından İsrail vatandaşı bir öğrenci adına açıldı. Adı saklı davacı dilekçesinde İsrailli olması sebebiyle okulda bir yıldır ayırımcılığa  uğradığını belirtti.  Dava dilekçesinde ayrıca, Amerikan Eğitim Bakanlığının üniversite için resmi bir ırkçılık soruşturması açması da talep edildi.  

Columbia Üniversitesinde bir süredir faal olan Filistin destekçisi İsrail karşıtı gruplar, İsrail aleyhinde toplantılar düzenliyor ve düzenli olarak İsrail Devletinin ırkçı bir devlet olduğunu belirten propagandalar yapıyor. 

JTA, üniversitedeki Yahudi düşmanlığının sadece öğrenci gruplarından kaynaklanmadığını, bazı misafir profesörlerin de İsrailli ve Yahudi öğrencilere tavır aldığını belirtiyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL