4 Ağustos 2020 Salı 06:25

Bolivya- İsrail diplomatik ilişkileri düzeldi

İsrail karşıtı Bolivya eski Başkanı Evo Morales’in iktidarı kaybetmesinden sonra, 10 yıldır soğuk olan ikili ilişkiler yeni bir döneme girdi.

Dünya 1179 görüntüleme
29 Kasım 2019 Cuma

Bolivya Dışişleri Bakanı Karen Longaric, perşembe günü  basına yaptığı açıklamada, iki ülke ilişkilerinin normalleştiğini belirtti. Bolivya-İsrail ilişkileri 2008 yılında  İsrail’in Gazze’ye yönelik yaptığı Dökme Kurşun operasyonundan beri soğuktu.   

Ancak kasım ayının başında Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’in iktidardan ayrılması ile iki ülke arasındaki ilişkiler yeniden canlandı.  Hali hazırda Bolivya’da Amerikan destekli geçici bir hükümet görev başında.  İsrail karşıtı politikaları ile bilinen eski başkanın ayrılmasından sonra Bolivya’nın Brezilya yönetimi ile de ilişkileri düzeldi.   

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, ilişkilerin düzelmesini memnuniyetle karşıladığını belirterek şöyle devam etti: “İsrail’e düşman olan Başkan Morales’in iktidardan ayrılması ile iki ülke arasındaki ilişkiler yeni bir döneme girmiş ilk olumlu sonuçlarını diplomatik alanda ortaya çıkarmıştır.”

  

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL