4 Ağustos 2020 Salı 06:05

Türk Yahudi Toplumundan...

Toplum 1391 görüntüleme
25 Kasım 2019 Pazartesi

İsrail Konsolosu Vekili Or Ahayim’i Ziyaret Etti

20 Kasım günü İsrail Konsolos Vekili Ehud Moshe Eitam, Or Ahayim Hastanesine bir nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette Hastane Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Abuaf,  yönetim kurulu üyeleri ve Pembe Melekler hazır bulundu.

Yaşar Abuaf, Konsolos Eitam’a hastaneyi tanıttı, kuruluşu ve tarihi hakkında bilgiler verdi. Ardından hastanenin bugünkü durumunu, Balıklı Hastanesindeki 40 yataklı pavyonu ve Pembe Meleklerin hizmetlerini anlattı.

Hastane turundan sonra Albala Salonu’nda sefarad yemeklerinden oluşan öğle yemeğine geçildi. Yemeğin sonunda  Konsolos Eitam, ilk sayfası 1925’te Bağdat kökenli Bağışçı Ellie Kadoorie tarafından imzalanmış tarihi Anı Defterini ilgiyle inceledi ve kendi duygu ve düşüncelerini yazarak imzaladı. Başkan Abuaf günün anısına 100. Yıl Kitabı’nı kendisine armağan etti. Çekilen toplu fotoğrafın ardından karşılıklı iyi dileklerle ziyaret sona erdi. 

Burgazada yahidlerinin İtalyan Sinagogu ziyareti

23 Kasım Cumartesi sabahı, Burgazada Gabayı Hayim Rozant ve yahidleri, Tarihi İtalyan Sinagogunda (Kal De Los Frankos) Şabat duasına katıldılar. Yahidler teva’ya kaldırılarak onurlandırıldı.

Sinagog Yönetim Kurulu Üyesi Leon Esim ziyaretçilere geldikleri için teşekkür etti.

Sinagog Gabayı Mişel Horada, haftalık Peraşa’nın özetini yaptıktan sonra Burgazada Gabayı Hayim Rozant, geleneksel hale gelen ziyaretlerin devam edeceğini ifade etti. Dua, sabah seuda’sının ardından sona erdi. 

Golden Age dostlarının TARABYA GEZİSİ

20 Kasım günü servislerle Garaj Balık Restoranına gelen katılımcılar, Golden Age Hanımları  tarafından karşılandı. Golden Age’liler Boğaz manzarası eşliğinde, mekânın işletmecisi Vahip Bey ve ekibinin sunduğu öğle yemeği eşliğinde keyifli bir günü paylaştı. Yemeğin ardından katılımcılar deniz kenarında yürüyüş yapma fırsatı da buldu.

Mekândan ayrılırken Golden Age dostları güzel gün için yöneticilere teşekkür etti. 

ALEF’in keyifli Eskişehir gezisi

Alef katılımcıları, 15-17 Kasım tarihlerinde, daima modernleşme özelliğiyle en yaşanılabilir şehirler listesinde son yıllarda ilk sıralarda yer alan Eskişehir’e düzenlenen geziye katıldı. İlk gün rehber eşliğinde Balmumu Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Tarihi Odun Pazarı ve yeni açılan Modern Müze gezildi. İkinci gün Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkında keyifli saatler geçiren grup, Şelale Park ve Porsuk Çayında tekne turuyla günü tamamlarken akşamı da barlar sokağında eğlenerek değerlendirdiler.  Son gün otelden ayrılmanın ardından, Türkiye’nin ilk yerli arabası olan ‘Devrim Arabası’nı görüp yapım aşamaları hakkındaki bilgi edinildi. Alef katılımcıları Kent Park’ta keyifli yürüyüşün ardından, yaşadıkları unutulmaz anılarla ve yeni seyahatlerde buluşma motivasyonuyla İstanbul’a döndü. 

 

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL