23 Ocak 2022 Pazar 05:00
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

Likud içinde Netanyahu´ya rakip: Gideon Sa´ar

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Likud Partisi içindeki rakibi, milletvekili Gideon Sa’ar ülkede 12 ay içinde üçüncü kez bir genel seçime gidilme olasılığına karşı parti lideri Netanyahu’nun yerine yeni bir liderin seçilmesi için resmi bir dilekçe sunarak erken genel kurultaya gidilmesini talep etti.

Dünya 1707 görüntüleme
27 Kasım 2019 Çarşamba

Ülkeyi on seneden uzun süredir yöneten Netanyahu’nun, Başsavcı Avichai Mandelblit’in Netanyahu’ya rüşvet, sahtekârlık ve emniyeti suiistimal suçlarından dava açılacağını duyurmasıyla başbakanlık koltuğunda kalma umuduna ağır bir darbe yedi.

Sa’ar yaptığı açıklamada, “Netanyahu hükümeti kuramayacak. Önümüzdeki 21 gün içinde kurultaya gitmeliyiz. Biz (Likud Partisi) demokratik bir partiyiz. Biz kendi partisinin kurultayını iptal eden Yeş Atid Partisi değiliz. Likud Partisi çok uzun yıllardır genel kurultay düzenlemedi. Ben hükümeti kurabilirim ve ülkede birliği sağlayabilirim” dedi.

Netanyahu’nun yasal sorunları parti içinden de bazı seslerin yükselmesine neden oldu. Bazıları Netanyahu’nun on seneyi aşkın parti liderliğinin sona ermesi çağrısında bulunuyor. Ancak parti içinde büyük çoğunluk hâlâ hakkında dava açılacak olan liderlerini destekliyor.

Likud Merkez Komite Başkanı Milletvekili Haim Katz, cumartesi yaptığı açıklamada liderlik koltuğuna oturmak için Netanyahu’yla kurultayda yarışmak isteyen milletvekillerinin bunu yapabilmeleri gerektiğini söyleyerek erken bir kurultay için yeşil ışık yaktı.

Netanyahu ve Mavi - Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz 17 Eylül’de gerçekleşen genel seçimler sonrası hükümeti kurmada başarısız olunca, İsrail Devlet Başkanı Reuven Rivlin, bir sonraki seçim sürecinin belirlenmesinden önce 61 milletvekilinin herhangi bir milletvekilini hükümeti kurması için önerebileceği 21 günlük süreci başlatmıştı.

 

“Suçlamalar, İsraillilerin yüzde 64’ünün kararını etkilemeyecek”

İsrail’de yapılan bir kamuoyu araştırması, İsraillilerin yüzde 64’ünün üçüncü bir seçim durumunda Netanyahu’ya açılacak davaların oy kararını etkilemeyeceğini ortaya koydu.

Araştırmaya göre yüzde 18 Netanyahu’nun suçlu bulunması durumunda Likud Partisine oy vermeyeceklerini söylerken, yüzde 4 Başbakan suçlu bulunsa da Likud’a oy vereceğini açıkladı.

Mendelblit’in suçlama duyurusundan hemen önce yapılan anket 18 yaş üstü, 500 İsrail vatandaşın arasında yapıldı. Likud Partisine oy verenlerin yüzde 9’u Başbakan Netanyahu’nun suçlu bulunması durumunda Likud’a tekrar oy vermeyeceklerini belirttiler. Ancak yüzde 13’ü böyle bir kararın onları Likud için oy kullanmaya daha çok teşvik edeceğini söylerken, yüzde 17’si bir fikirleri olmadığını açıkladı.

Suçlu bulunması durumunda Netanyahu’ya oy vermeyeceklerini açıklayan katılımcıların solcu partilere oy verdikleri görüldü. Buna göre, Likud Partisine oy vermiş olanların yüzde 10’u Mendelblit’in kararının ardından oylarını değiştirebileceklerini belirtirken, Netanyahu kazanmak için, her şekilde kendisine oy vereceklerle, kararsız kalmış olanlara güvenebilecek.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental