4 Ağustos 2020 Salı 05:25

Trudeau’dan antisemitizme sert kınama

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, York Üniversitesindeki antisemit protestoları twitter hesabından paylaştığı mesajla kınadı.

Dünya 1137 görüntüleme
27 Kasım 2019 Çarşamba

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, 20 Kasım’da Toronto’daki York Üniversitesinde İsrail ile ilgili bir etkinlik sırasında yapılan protestoları Twitter hesabından kınadı.

Kanada Başbakanı Trudeau’nun tepki gösterdiği olayda, Students Against Israeli Apartheid (İsrail Apartheid’ine Karşı Öğrenciler - SAIA) kuruluşunun başını çektiği protestolara 600 kişi katılmıştı. ‘Reservists on Duty / Yedek askerler göreve’ adını taşıyan ve İsrail’de askerlik yapmış gençlerin tecrübelerini paylaştığı etkinlikte, “Filistin’e özgürlük”, “Yaşasın İntifada” tezahüratlarının yanında bir kişinin yaralandığı şiddet içeren eylemler yaşanmıştı.

Trudeau, 22 Kasım’da Twitter’daki paylaşımında, “Çarşamba akşamı, York Üniversitesinde Yahudi toplumunun organize ettiği bir faaliyette şiddet ve ırkçı söylemler patlak verdi. O gece olanlar şok ediciydi ve bu kesinlikle kabul edilemez. Antisemitizme Kanada’da yer yoktur. Bunu ve her tür nefreti her zaman kınayacağız” sözlerine yer verdi.

York Üniversitesi Rektörü Rhonda Lenton yaptığı açıklamada protestoları şu sözlerle kınadı: “Demokratik toplumlarda üniversiteler zor konularda, çekişmeli tartışmalara kolaylık getirmek için merkezi bir rol oynar. Bağırmak, şiddet tehditleri savurmak ve toplum üyelerini ürkütmek paylaştığımız sorumluluklarla ters düşmektedir.”

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL