19 Eylül 2020 Cumartesi 15:15

İran Yahudilerin değil İsrail’in yok olmasını istiyor

Dünya 1364 görüntüleme
20 Kasım 2019 Çarşamba

1979’daki İslami Devrim’den beri İsrail’in tanımayı reddedip İsrail karşıtı çeşitli terörist gruplara destek veren İran’ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hameyni, Tahran’da İslami Birlik Konferansında İsrail ve Yahudiler hakkında konuştu.

Hameyni, “İsrail’in yok edilmesi için çağrı yapmak, Yahudi milletinin yok edilmesini istemek değildir” dedi. Hameyni konuşmasının bazı kısımlarını hafta sonu Twitter’dan da paylaştı. Tweet’lerinde İran’ın Filistin halkının ve bağımsızlığının tarafında olduğunu, antisemit olmadığını iddia etti. Hameyni, Müslüman, Hristiyan veya Yahudi tüm Filistin halklarının kendi hükümetlerini seçme hakkına sahip olması gerektiğini söyledi. İran Lideri ayrıca İran’daki Yahudilerin tamamen güvende yaşadıklarını bildirdi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Dan Poraz ise Hameyni’nin sözleri için, “Dünyanın tarih boyunca en çok zulüm gören halkının yine bir başkasının ülkesinde azınlık olmasını istiyor. Kendine düşman bir Ortadoğu’da devletsiz bir azınlık” yorumunu yaptı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GS2

Tünelin Ucu İzel Rozental

Tünelin Ucu İzel Rozental