3 Ağustos 2020 Pazartesi 15:03

İsrailli Araplar: Hükümet görüşmelerine ilk kez davet ediliyoruz

İsrailli Arapları temsil eden partileri aynı çatı altına bir araya getiren Ortak Arap Listesi Başkanı Eymen Avde, ilk kez İsrail’de hükümeti kurma görüşmelerine katıldıklarını belirtti.

Dünya 1193 görüntüleme
6 Kasım 2019 Çarşamba

İsrail’de Ortak Arap Listesi Başkanı Avde, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, İsrail’de hükümeti kurmakla görevlendirilen Mavi-Beyaz İttifakı Lideri Benny Gantz ile bir araya geldiklerini belirtti. Avde, milletvekili Ahmed Tibi’nin de katıldığı görüşmede hükümet kurma çalışmaları kapsamında herhangi bir anlaşmaya varılmadığını aktardı.

Görüşmenin önemine dikkati çeken Avde, “İlk kez (Araplar olarak) hükümet kurma görüşmelerine davet ediliyoruz” ifadesini kullandı.

Görüşmenin gerçekleştiği ortamın, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun yönetimindeki ortamdan daha farklı olduğunu belirten Avde, “Durum karmaşık. Gantz, Ortak Arap Listesinin desteklediği bir azınlık hükümeti ile ulusal sağcı bir hükümet arasında seçim yapsa, ulusal hükümeti tercih eder” değerlendirmesinde bulundu.

Mavi-Beyaz İttifakı’nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Gantz’ın Avde ve Tibi ile buluşmasında oldukça olumlu bir havanın hakim olduğu ve Arap toplumunun önemli sorunları hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu belirtildi.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL