5 Aralık 2020 Cumartesi 01:55

AS Roma takımı, Auschwitz kurtulanı taraftarını andı

İtalya’nın önde gelen futbol takımlarından AS Roma, geçtiğimiz hafta 90 yaşında vefat eden taraftarı Alberto Sed’i yad etti.

Dünya 1458 görüntüleme
6 Kasım 2019 Çarşamba

1928’de Roma’da doğan Sed 1944’te İtalyan Polisi tarafından annesi ve 2 kardeşi ile tutuklanarak Auschwitz’e gönderilmişti.                                                                                                                                  

50 yıl boyunca yaşadıkları hakkında konuşmayan Sed, sonrasında anılarını paylaşmaya başlayarak Holokost’un en önemli tanıklarından biri oldu. Sed, çeşitli anıların arasında Auschwitz’teki gardiyanların bebekleri havaya atarak ateş ettiğine tanık olduğunu, o yüzden kamptan kurtulduktan sonra bir daha, kendi çocukları dahil, hiçbir bebeği tutamadığını anlatmıştı.

Alberto Sed, Roma’nın ünlü takım kaptanlarından Francesco Totti’ye “Irk yasaları olmasaydı senden daha iyi bir oyuncu olabilirdim” demesi ile tanınıyordu.

Alberto Sed’in ölümü üzerine AS Roma’nın resmi Twitter hesabından “Alberto’nun sene başında tekrar anlattığı hazin hikâyesi hepimizi derinden etkiledi ve gücü hepimize ilham oldu. Ciao Alberto, Forza Roma” mesajı ile birlikte Sed’in futbolu aşkından bahsettiği bir video yayınlandı.

Roma Belediye Başkanı Virgina Raggi ve diğer birçok İtalyan politikacı ve devlet erkanı da Sed’in ölümü üzerine taziye mesajı yayınladı.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU