13 Ağustos 2020 Perşembe 19:50

Konya’daki nefret söylemi içerikli afişler kaldırıldı

Toplum 3950 görüntüleme 2 yorum
23 Ekim 2019 Çarşamba

Konya’da otobüs duraklarına asılan, “Yahudileri ve Hıristiyanları dost edinmeyin” mesajlı nefret içerikli afişler, sosyal medyada hararetli tartışmalara neden olmasının ardından kaldırıldı.

Salı günü sosyal medyanın gündemine gelen afişler Anadolu Gençlik Derneği ve Milli Gençlik Vakfının imzasını taşıyor. Nefreti körükleme amacıyla hazırlanan, üzerinde kanlı görseller bulunan afişler, sosyal medyada büyük tartışmalara neden oldu.

Türk Yahudi Toplumu yöneticileri, afişlerin gündeme gelmesinin ardından devlet nezdinde hassasiyetlerini bildirdi. Söz konusu afişler ise, konunun gündeme gelmesinden 24 saat sonra Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırıldı. Türk Yahudi Toplumu Eş Başkanlarından İshak İbrahimzadeh, bu gelişmeyi Twitter hesabından, “Hızlı bir farkındalıkla afişleri kaldıran Konya Büyükşehir Belediyesine ve destek olan herkese teşekkürler” mesajıyla paylaştı.

Milletvekili Garo Paylan da söz konusu afişleri meclis gündemine taşındı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle verilen soru önergesinde Milletvekili Garo Paylan, bölgenin Konya Büyükşehir Belediyesinin yetki alanında olduğunu belirterek afişlerin ırkçılık, nefret söylemi içerdiğini ve nefret suçuna teşvik ettiğini belirtti.

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR