26 Ocak 2021 Salı 09:23
2n14

ABD’nin Barış Elçisi görevi bırakıyor

ABD Ortadoğu Barışı Özel Temsilcisi Jason Greenblatt ay sonunda görevini bırakıyor.

Dünya 2333 görüntüleme
22 Ekim 2019 Salı

ABD Başkanı Donald Trump’ın daha göreve resmen başlamadan Beyaz Saray’ın baş diplomatı olarak görevlendirdiği Greenblatt, İsrail’deki seçim bunalımı yüzünden bir türlü açıklanmayan Barış Planı’nın hazırlayıcılarındandı. 

ABD’ye göç etmiş Yahudi bir aileden gelen Greenblatt orta eğitimini Yahudi din okulu Yeşiva Dov Revel’de tamamladı ve Yeşiva Üniversitesinde İngiliz Edebiyatı okudu.

1992 yılında New York Üniversitesinden doktora derecesi ile mezun olan Greenblatt iş hayatına emlak hukuku üzerine çalışarak başladı. 1997 yılında Donald Trump’ın emlak şirketlerinde işe başlayan Greenblatt burada yükselerek Donald Trump’ın emlak konusunda baş hukuk danışmanı ve Trump Şirketleri Genel Müdür Yardımcısı oldu. 

Greenblatt daha evvelki açıklamalarında İsrail seçimlerinden sonra Barış Planı açıklanınca  resmen ayrılacağını belirtmişti. Jerusalem Post’a konuşan Greenblatt, İsrail’de yakın gelecekte bir hükümetin kurulmasının vakit alacağını, kendisinin bu ay sonu görevi bırakacağını, hükümette olmasa bile Barış Planı konusundaki çalışmalara yardımcı olacağını belirtti. 

Pazar günü Twitter’dan istifa haberini duyuran Greenblatt şu ifadeleri paylaştı: “Beyaz Saray’da hayatımın işinde çalışmak benim için bir onurdu. Gelecekte milyonlarca insanın kaderini değiştirecek bir barış planının yaratıcısı olan bir takımda çalıştığım için Tanrı’ya minnettarım.”

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU