10 Ağustos 2020 Pazartesi 11:28

Amerikalı yardımsever Morton Mandel 98 yaşında hayata veda etti

Morton Mandel kurduğu vakıflar ile yardım kuruluşlarına on milyonlarca dolarlık yardım yapmakla kalmamış, sosyal projelere kalifiye elemanlar yetiştirmek için de kurslar açmıştı.

Dünya 1513 görüntüleme
17 Ekim 2019 Perşembe

Mendel çarşamba günü yaşadığı Florida’da evinde hayata gözlerini yumdu.   

Mendel’in ailesi 1913 yılında Polonya’yı terk ederek ABD’ye göç etmiş, Mendel 1921 yılında Cleveland’da doğmuştu. Mandel 1940 yılında, kardeşleri Jack ve Joseph ile  amcalarının küçük araba tamirhanesinde otomobil yedek parçaları üretmeye başladı. Daha sonra işi geliştiren kardeşlerin yedek parçaları ABD çapında başarı kazandı ve  küçük atölye dünyaca ünlü Premier Endüstriel Ürünler Şirketine dönüştü. 1964 yılında New York Borsasına kote olan şirket daha sonra da İngiltere merkezli Farnell Electronics ile 1966 yılında birleşerek Premier Farnell adını aldı. 

Mandel ve kardeşlerinin kurduğu vakıflar 1953 yılından bu yana Yahudi ve Yahudi olmayan kuruluşlara yardım ediyor, Holokost eğitimi ve hatırasını dünya kamuoyunun gündeminde tutmak için faaliyetlerde aktif rol alıyor. Mandel ve karısı Barbara’nın üç çocukları, yedi torunları var.

Mandel yaptığı bağışlar ve kurduğu yardım vakıfları dolayısı ile zamanın ABD Başkanı Ronald Reagan tarafından da Başkanlık Ödülü’ne layık görülmüştü.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL