26 Ocak 2021 Salı 08:22
2n14

“Sinagog saldırısı ‘Yahudi düşmanı’ bir saldırı”

Almanya’nın Halle kentinde sinagoga girmeye çalışan ancak başarılı olamayarak dışarıda ateş açan saldırganın, olay öncesinde sağ içerikli bir video yayınladığı belirlendi.

Dünya 1933 görüntüleme
10 Ekim 2019 Perşembe

Çarşamba öğle saatlerinde biri Yahudi mezarlığı yanında, diğeri de yakınlardaki bir döner büfesinde olmak üzere iki kişiyi öldüren saldırganın cinayetleri aşırı sağcı motivasyonla işlediği düşünülüyor. Elinde silahla sinagoga girmeye çalışan ancak kapıdaki güvenlik nedeniyle başarılı olamayan zanlının, saldırılarından önce aşırı sağcı söylemler ve sloganlar içeren bir video yayınladığı ortaya çıktı. Alman polisi de eldeki bulguların, saldırıların aşırı sağcı bir arka planı olduğunu gösterdiğini belirtti.

Konuyla ilgili açıklama İçişleri Bakanı Horst Seehofer’den geldi. Seehofer, "Şimdilik elimizdeki bilgiler, bunun en azından Yahudi düşmanı bir saldırı olduğunu ortaya koyuyor" dedi.

Alman Yahudi Cemaati, böylesine önemli bir günde, sinagogun önünde güvenliği sağlamak amacıyla polis görevlendirilmemesini sert bir dille eleştirdi. Cemaat Başkanı Josef Schuster polis koruması olmamasının bir skandal olduğunu belirterek, "Bu ihmalkârlık çok acı bir olaya yol açtı. Mucizevi bir şekilde daha büyük bir bela yaşanmadı" dedi.

Başbakan Angela Merkel, saldırının ardından Berlin’in en büyük sinagogunda düzenlenen anma törenine katıldı. Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert Twitter hesabından, "Bir bağlılık işareti: Merkel, Berlin Oranienburg Sokağı'ndaki sinagogda. Hep birlikte Yahudi düşmanlığının her türlüsüne karşı koymalıyız" mesajıyla Merkel'in ziyaretinden fotoğraflar paylaştı.

Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise, "Her defasında dehşete düşmekten ve sarsılmaktan bıktım. Bu ne zaman bitecek? Neden ülkemizde bunlar yaşanıyor? Bizim ülkemizde! İki suçsuz insan canice öldürüldü. Ne dehşet bir saçmalık!" ifadelerini kullandı. 

Halle kentinde iki kişiyi öldüren, ardından ayin düzenlenen bir sinagoga girmeye çalışan ancak başarılı olamayan zanlının, saldırıdan önce aşırı sağ içerikli bir video yayınladığı belirlendi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU