29 Temmuz 2021 Perşembe 02:47
Radisson

Almanya’da Kipur’da saldırı: 2 kişi hayatını kaybetti

Almanya’nın doğusunda, Berlin’e 100 kilometre mesafede bulunan Halle kentindeki bir sinagoga silahlı saldırı düzenlendi. Sinagogla birlikte yakınlarında yer alan bir döner büfesi de saldırının hedefi oldu. Saldırıda iki kişi hayatını kaybetti.

Dünya 2087 görüntüleme
10 Ekim 2019 Perşembe

Kipur akşamı gerçekleşen saldırıyı en az iki kişinin yaptığı, bir saldırganın makineli tüfekle sinagogun önünde bulunanlara ateş açtığı, binanın içine de en az bir el bombasının atıldığı öğrenildi.

Saldırganların daha sonra, yakında bulunan bir döner büfesine yönelik içeridekilere ateş açtıkları belirtildi. Polis, saldırıda en az iki kişinin hayatını kaybettiğini ve çok sayıda yaralının olduğunu açıkladı.

Der Spiegel dergisine konuşan bir güvenlik yetkilisi, bir kişinin büfede yaşamını yitirdiğini, diğer kişinin ise sinagogun yanındaki Yahudi mezarlığının girişinde öldüğünü açıkladı.

Halle Yahudi Cemaati Başkanı Max Privorotzki, saldırı anında sinagogda en az 70 kişinin bulunduğunu, kapıdaki güvenlik önlemleri sayesinde saldırganların içeriye giremediğini açıkladı. Polis, saldırganların olaydan sonra önce arabayla, sonra da birbirlerinden ayrılarak kaçtıklarını, ancak yoluna taksiyle devam etmek isteyen saldırganlardan birinin ele geçirildiğini duyurdu.

Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer, olayla ilgili soruşturmayı terör olaylarına da bakan Federal Başsavcılığın yürüteceğini açıkladı. Alman medyasında güvenlik birimlerinden gelen bilgiler kaynak gösterilerek, saldırıyı aşırı sağcıların gerçekleştirmiş olabileceği öne sürüldü.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel