25 Eylül 2020 Cuma 06:06

Ministry of Fund – Thriller

Tarihe geçen şarkı bu aralar piyasalarda yaşananlarla gündeme damgasını vurunca, Halloween yaklaşırken başlığımız da kendini otomatik belirledi. VIX (Korku) Endeksi geçen hafta 20’nin üzerinden döndü, başlık Thriller olmasın da ne olsun. Kardeş kuruluş Ministry of Sound ise Halloween’i 26 Ekim ve 31 Ekim’de iki parti karşılıyor.

Cüneyt DİRİCAN Ekonomi 2807 görüntüleme
8 Ekim 2019 Salı

October Fest bu sene pek küresel piyasalara uğramayacak gibi, dünyanın gündemi “You know I’m Bad, Who’s Bad” gibi adeta, Joker ise Gotham City’de vizyonda. Oumuamua sonrası ikinci galaktik ziyaretçimiz de güneş sistemimizde. İster misiniz içinden Superman çıksın. Gerçi NASA bu hafta yaptığı açıklamada Mars’ta yaşam izlerini bulmaya çok yakın olduklarını ancak insanlığın bu habere hazır olmadığını söyledi ama olsun. Çizgi roman olsa bu kadar karakter ve konu ile Marvel Comics veya DC Comics serilerine taş çıkartacak bir dünya gündemimiz var. Kar-el Superman’e dönüşene kadar dünyada ve piyasalarda daha çok gündem değişir. Kar-el demişken bizim Karel’e de buradan selamlar.

Adana’da dünyanın en uzun şiş kebap rekorunun kırıldığı bugünlerde kimileri October Fest’i Akdeniz’de denize girerek kimileri İstanbul’da grip salgını ile karşılıyor. Geçen haftadan bu yana deprem çoktan unutuldu, medyada minik artçıları dışında pek etkisi kalmadı. Gündem o kadar hızlı değişiyor ki o hızla DASK yapanlar, çanta hazırlayanlar sürekli dolar alan hane halkının hızını yakalayamadan yepyeni bir gündeme merhaba dedi. Enflasyonu tek hanede görürken baz etkisinin az etkisi ile bekleyen fiyat ayarlamaları arasında faizlerde bir tur daha yüksek düşüş beklentisi oluşmaya başladı. Borsamız kesintisiz seans ve işleme başlarken Dünya Yatırımcı Haftası kutlanıyordu. Dış ticaretin (ithalatın, ihracatın) son üç aydır aynı seviyelerde açık veriyor olması önümüzdeki günler için kur, faiz ilişkisi adına da önemli bir bağımlı değişken olma yönünde sinyal verdi. Büyümenin ön planda olduğu önümüzdeki yıllarda ise Avrupa’daki daralmanın sürekliliği, Merkel’in gidiyor olması, Brexit’in belirsizliği, Trump’ın azil süreci, Çin’le ticari anlaşmanın gelmemesi arasında gelen iyi haber, yabancı bir otomotiv firmasının Manisa’ya üretime gelme yönündeki kararının varlığı olurken, otomotiv kredilerinde yerli markalara yönelik teşvik devreye girdi. Trump’ın azil süreci hızla gündemi ısıtırken, FED’in bilançoyu genişletme kararının gecikiyor olması ABD’de bankalararası piyasayı sıkıştırmaya devam ediyordu. İşsizlik son 50 yılın en iyi rakamı gelmesine rağmen faiz indirim beklentisi hâlâ aynı hızda devam ediyordu. Fakat ekonomik verilerin güçlü gelmesi bunu tartışmaya açıyordu. Öte yandan Bitcoin düşüşe geçerken altın sabit seyrini sürdürüyordu. Di’li geçmiş zamanlı bu haber yayınlandığında gündemden çıkmış olabilirdi olasılığı için bir önlemdi kullanılan zaman.

Financial Times bu satırlar yazılırken ilk haber olarak Ukrayna skandalında fıslayan ikinci kişiyi manşet yapmıştı. Libra nedeni ile Facebook Brüksel’in merceğindeyken Paypal konsorsiyumdan çekilme arifesindeydi. Macron’un emeklilik sistemi planları tepki alıyordu. Irak’ta gösteriler sürerken Hong Kong gösterilerinde bu sefer maske yasağı protesto ediliyordu. New York FED Ekim ayında da piyasalara likidite enjekte ediyordu.

Bloomberg haberine göre, anlaşmasız Brexit fanı Boris Johnson kendini kovdurmak için Kraliçe’yi zorlayacak diyordu bir rapor. Suudi Arabistan’da yabancı turist çiftlerin otel konaklamalarında yine bir radikal karara imza atılıyordu. Credit Suisse eski CEO’su eksi faizleri çılgınlık diye tanımlarken Trump’ın rakibi gösterilen Sanders kalp krizi nedeni ile adaylık yarışında güç kaybediyordu.

Wall Street Journal haberinde ise Papa’nın 1000 yıllık papazların bekârlık şartını tartışmaya açtığını yazıyordu. Çin Hong Kong göstericilerini uyarırken Kuzey Kore nükleer silahsızlanma görüşmelerinden çekildiğini açıklıyordu. Avrupa Merkez Bankası’nın Alman yönetim kurulu üyesi süresinin bitimine daha iki yıldan fazla süre varken istifa ediyordu.

Özet: Smooth Criminal Michael Jackson ile Smooth Operator Sade arasında gidip gelen bir dünya gündemimiz var. Nerede o nostaljik 90’lar, rec’li 60’lık kasetler.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR