13 Ağustos 2020 Perşembe 20:04

José Parla ISTHMUS sergisiyle İSTANBUL’74’te

İSTANBUL’74, Küba asıllı Sanatçı José Parlá’nın Türkiye’deki iİk sergisine ev sahipliği yapıyor. 20 Eylül’e kadar devam edecek olan sergi, 16. İstanbul Bienaline paralel olarak gerçekleştiriliyor.

Tuna SAYLAĞ Sanat 1676 görüntüleme
11 Eylül 2019 Çarşamba

İSTANBUL’74, Küba asıllı Sanatçı José Parlá’nın Türkiye’deki iİk sergisine ev sahipliği yapıyor. 20 Eylül’e kadar devam edecek olan sergi, 16. İstanbul Bienaline paralel olarak gerçekleştiriliyor. Sanatçının İstanbul’a özel olarak hayata geçirdiği ve eski Türkçede ‘iki tarafı su ile çevrili, iki büyük kara parçası arasında bağlantı sağlayan kara uzantısı’ anlamına gelen ISTHMUS sergisinin temeli, Parla’nın estetik ve kültürel ifade aracı olan kaligrafik imge üretim biçimine dayanıyor. Sanatçının İstanbul coğrafyasından ilham alarak ve ‘yaşadığı yere ait bir hat sanatının nasıl olabileceğini, gelecek kuşaklar için neyi temsil edebileceğini hayal ederek’ yarattığı sergide, özel olarak ürettiği kağıt ve cam üzerine işleri, resimleri ve geleneksel Türk el sanatlarını benimseyen köklü seramik markası Gorbon işbirliğiyle ürettiği seramik eserleri yer alıyor.

 

NILS FRAHM Neue! Step kapsamında Zorlu’da

Zengin melodilerin devrimci ustası, müziğe Çaykovski’nin son öğrencisi Nahum Brodski’den dersler alarak başlayan ve piyano müziğine alışılmadık bir yaklaşım getiren Alman besteci, prodüktör ve multi-enstrümantalist Nils Frahm, Neue! Step kapsamında Zorlu PSM’de. Geleneksel piyanistlerin mirasını, çağdaş bestecilerin yapıtlarından edindiği ilhamla birleştiren müzisyen, yarattığı neo-klasik rüzgâr ile dünyada geniş bir kitleye hitap ediyor. Doğum günü dolayısıyla iki buçuk saat sürecek özel sahne performansı ile Nils Frahm’ın 19 Eylül’deki konserini kaçırmayın! 

 

‘İntergalaktik’ ile başka dünyalar

 

Anna Laudel Gallery yeni sezona resim, heykel, video, fotoğraf ve yeni medya dahil olmak üzere birçok farklı malzeme ve disiplinde çalışan günümüz sanatçıları Beyza Boynudelik, Şafak Çatalbaş, Alper Derinboğaz, Emin Mete Erdoğan, Horasan, Ekin Su Koç, Ali Miharbi, Ali İbrahim Öcal, Özcan Saraç, Meltem Sırtıkara, Merve Şendil ve İrem Tok ’un eserlerinden oluşan ve İpek Yeğinsü küratörlüğündeki ‘İntergalaktik’ sergisi ile merhaba dedi. 20 Ekim’e kadar sürecek olan sergi, uygarlığımızı dünyanın ötesine taşıyıp hayatımızı orada sürdürmeyi başarırsak bizi nasıl bir geleceğin beklediği sorusundan yola çıkıyor. 

 

İsrailli şarkıcı Ellyott !f İstanbul’da

Ellyot lakaplı İsrailli müzisyen Sharon Ben Ezer, 13-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali kapsamında, 19 Eylül’de Kadıköy sinemasında canlı bir performans sunacak. Sanatçı sessiz film Nosferatu’nun gösteriminde film için bestelediği bir parçayı seslendirecek.

1922 yapımı bir korku filmi olan Nosferatu’yu  F.W. Murnau yönetmişti.

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR