13 Ağustos 2020 Perşembe 11:58

SOYADLARIMIZ: Afumado, Çiprut, Halfon, Saban, Siva, Yakar

Naim A. GÜLERYÜZ Perspektif 2351 görüntüleme
11 Eylül 2019 Çarşamba

AFUMADO

Füme, tütsü ile kurutulmuş anlamında Yahudi-İspanyolcasında kullanılan Afumado sözcüğünün İspanyolca aslı Ahumada’dır.

P.Hank bu soyadının bir meslekle bağlantısını ‘tütsüleme işlemi yapılan yer, mekân veya kişi’ kapsamında irdelemekte, ayrıca İspanya’da Jaen ve Cadiz civarında bu ismi taşıyan beldelerin varlığına işaret etmektedir1.

ÇİPRUT -  SHAPRUT -  CHİPROUT

Çiprut, Shaprut adının söyleyiş ve yazım açısından bozulmuş bir uyarlamasıdır.

Bu soyadını taşıyanların en ünlüsü, 10. yüzyılda Kordova’da Endülüs Emevi Halifesi Abdurrahman III’ün özel hekimi, danışmanı, Gümrükler Amiri ve diplomat Hasday (Hisdai) ben Isaac ben Ezra ben Shaprut’tur.

Toledano’ya göre sözcük muhtemelen Aramice kökenli olup izahı zordur2. Pinto’nun kaynağını belirtmediği bir anlatımına göre, 940 yılında Endülüs’ün batısındaki Jaen kentinden, Guadalquivir Nehrini aşarak Kordova’ya gelen aileye ’nehirden gelen kavim’ anlamında Shaprut sıfatı uygun görülmüştü3. Ancak aile şeceresinden4 Hasday’ın dedesi Ezra’nın aile henüz Jaen’den göç etmeden önce de Ezra ibn Shaprut olarak tanınması bu iddiaya temkinli yaklaşılmasını gerektirir.

Bulgaristan’dan Yunanistan’da Yanya (İonannina) kentine göç eden Yahudiler arasında Shiprut soyadına rastlanmıştır.

HALFON - WECHSLER

Halfon Arapça ‘yerine geçen kimse’ demektir. Genelde, ağabeyi ölmüş yeni doğan bir erkek çocuğa ‘onun yerine’ anlamında verilen bir isimdir.

İbranice’de ise ‘sarraf, kambiyocu’ anlamında olup bir mesleği ifade eder5. Aşkenazlarda Wechsler soyadı aynı anlamı taşır.

Yahudi soyadı olarak 15. yüzyıldan sonra İtalya’da, 16. yüzyılda Fransa’da rastlanmıştır.  Avrupa’da Halfen, Halphen, Halfoun gibi değişik yazımlarda görülür.

SABAN - SABBAN - SEBBAN   

Bet Hatfutsot ve araştırmacılar6 Sabban sözcüğün Arapça kökenli olup ‘sabun üreticisi veya satıcısı’ mesleğini ifade ettiği konusunda hemfikir. Bu soyadına özellikle Kuzey Afrika Yahudilerinde rastlanmıştır.

SİVA

Köken bilimciler7 Siva soyadının Slav lisanlarında görülen ve ‘koyu gri saçlı adam’ veya ‘gri renkli beygir’ anlamında Siwk, Siviec gibi soyadlarından türediğini ifade etmekte.

Elsdon, Orta Çağ’da Frankfurt Yahudi mahallesinde evlerin renk ve hayvan figürleri ile betimlenmesini anımsatarak kökenin gri renkte boyanmış bir evde bir beygir simgesinden gelebileceği ihtimalini de belirtmektedir.

YAKAR  -  BENYAKAR

Bet Hatfutsot ve köken bilimciler Yakar sözcüğünün İbranice ‘kıymetli, saygıdeğer, sevilen’ anlamında olduğunu ifade eder.

Soyadı, ilk harfi Y veya J, orta harfi K veya C veya Q gibi eş sesli seçenekler kullanılarak farklı değişkenler sunmaktadır.

1 dDictionary of AmericanFamily Names, 18.

2 Toledano, 212.

3 Pinto, 106.

4 Laredo, C.2, s.1140.

5 Laredo, C.2, s. 700.

6 Eisenbeth, Guggenheimer.

7 Guggenheimer, Hanks, Elsdon.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR