14 Ağustos 2020 Cuma 02:55

‘Arşivin Belleği: Marcell Restle’nin Anadolu Araştırmaları’ Sergisi

Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu çerçevesinde Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) tarafından gerçekleştirilen, ‘Arşivin Belleği: Marcell Restle’nin Anadolu Araştırmaları’ sergisi tarih meraklılarını 1 Aralık’a kadar ağırlamaya devam edecek.

Tuna SAYLAĞ Sanat 1596 görüntüleme
20 Ağustos 2019 Salı

Küratörlüğünü Viyana Üniversitesinden Lioba Theis, Su Sultan Akülker ve Caroline Mang’ın yaptığı sergide ziyaretçiler, sanat tarihçisi Marcell Restle’nin sistematik çalışma yöntemini izlerken ayrıca, 1956–2000 yılları arasında oluşturulmuş zengin arşivden, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı sanatı ve mimarisi alanlarında yüzlerce fotoğraf ve yazılı belge, teknik ve fotogrametrik çizim, görüntü ve ses kayıtlarını da inceleme fırsatı buluyor.

Kadıköy’de iki ayrı dünya bir arada: ÇİZGİ VE SAHAF

Kadıköy Belediyesi’nin bu yıl ilk kez düzenlediği KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali’nin 2. etabı, Uluslararası Çizgi ve Sahaf Günleri ile devam ediyor. 22 - 27 Ağustos tarihleri arasında Moda’da gerçekleşecek festival, uluslararası çizerlerin söyleşilerinden canlı çizimlere, sergilerden mezatlara kadar birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapacak

Festival, İstanbul Kadıköy Lisesi ve Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yer alacak.

Çizgi Günleri kapsamında ise Fransız karikatürist Jul, ‘Mitlerin 50 Tonu’ adlı sergisiyle (Bayan Yanı Cafe’de) festivalin konuklarından. Öte yandan Jul ve çizer Ramize Erer, Didier Pasomonik’in yöneteceği bir söyleşide bir araya gelecekler. Kedi Kız, Tarzan ve Zagor gibi süper kahramanların çizeri Bane Kerac’ın ise, Yeldeğirmeni Sanat Merkezinde çizgi roman severler için bir sergisi olacak. Avusturyalı karikatürist ve çizgi roman tasarımcısı Rudi Klein, Karikatür Evinde ‘Karmaşık Olmayan Bir Dünyanın Basitleştirilmesi’ isimli bir sergi düzenleyecek. Japon sanatçılar Shigetaka Mochizuki, Raku İchikawa ise manga çizimi üzerine merak edilenleri yanıtlayacak. http://kadfest.kadikoy.bel.tr/

‘Heykelde Yeni Keşifler’ Sergisi Kemer Country Club’de devam ediyor

Milliyet Sanat’ın, Kemer Country Club ev sahipliğinde düzenlediği ‘Heykelde Yeni Keşifler’ yarışmasında dereceye giren on eserden oluşan açık hava sergisi sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. Canan Demir, Ferit Yazıcı, Evrim Kılıç, Genco Gülan, Mahir Yılmaz, Nihal Konar Naş, Songül Girgin, Tanzer Arığ, Yılmaz Bulut ve Yasin Uysallar’ın yapıtlarından oluşan sergi 10 Ekim tarihine kadar açık kalacak.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR