14 Ağustos 2020 Cuma 02:48

Ferdinand Porsche tarafından üretilen Nazi arabası açık arttırmada alıcı bulamadı

Nazi Almanya’sı ve Faşist İtalya arasındaki anlaşmayı kutlamak için Ferdinand Porsche’un kendisi tarafından 1939’da üretilen araba, açık arttırmada yapılan basit hatalar sebebiyle satılamadı.

Dünya 2027 görüntüleme
20 Ağustos 2019 Salı

Derleyen: Lal Roso

 

New York Times gazetesine göre, Monterey Kaliforniya’da gerçekleşen açık arttırmada arabaya tekliflerin 13 milyon dolardan açılması gerekirken teknik bir hata sonucu 30 milyon dolardan açıldı. Ekranda tekliflerin 70 milyon dolara kadar çıktığı görülürken, salonda heyecan tam yükselmişken mezatçı 70 milyon dolar yerine 17 milyon dolar demeye çalıştığını açıkladı. Salondakiler ıslık ve bağırmalarla protesto etmesi sonucunda açık arttırma devam edemeyecek hale geldi.

Porsche yaptığı açıklamada, “Arabaya teklifler açılmışken, artışlar ekranda yanlış gösterildi. Bu da salonda talihsiz bir karışıklığa neden oldu. Bu tamamen istemsiz yapılan bir hatanın sonucuydu” dedi.

Araba, Sotheby’nin web sitesinde hâlâ satılık olarak listeleniyor.

Tip 64 adlı araba, Ferdinand Porsche'nin önceki tasarımlarından olan KdF-Wagen'den esinlenerek yaratılmıştı. Nazi hükümetinin ‘halk için önemli bir gelişme ve başarı’ olarak nitelendirdiği KdF-Wagen’in Alman aileleri için ucuz otomobil olması hedefleniyordu. Nazi döneminde hiçbir zaman büyük çaplı üretime girmeyen araba, savaştan sonra Volkswagen Beetle piyasaya sunuldu.

Açık arttırmadaki Tip 64’ten sadece iki adet üretilmiş ve satılan araba Ferdinand Porsche’nin kullandığı, bu zamana kadar dayanan tek örnek olma özelliği taşıyor.

Etiketler:

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR