14 Ağustos 2020 Cuma 02:51

Netanyahu’ya, Ukrayna´da olaylı karşılama

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu´nun, Ukrayna ziyaretinde resmi bir törende karşılanma şekli dikkat çekti.

Dünya 2221 görüntüleme
20 Ağustos 2019 Salı

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Ukrayna'ya ziyareti sırasında, ülkenin Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin de yer aldığı bir resmi törende, II. Dünya Savaşı döneminde ülkedeki Nazi işbirlikçilerinin selamıyla karşılandığı ortaya çıktı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Netanyahu için düzenlenen törende, tören kıtasına, ülkenin resmi karşılama selamı olan "Ukrayna'ya şan olsun" ifadeleriyle seslendi. Askerler ise, Zelenskiy'i "Kahramanlara şan olsun" diyerek yanıtladı.

Ancak bu sloganın, Ukrayna tarihinde farklı bir yere sahip olduğu belirtildi. Aynı sloganın, II. Dünya Savaşı yıllarında Ukrayna'yı işgal eden Nazilerle birlikte hareket eden Ukraynalı işbirlikçilerin sloganı olduğu biliniyor. Nazilerle işbirliği yapan Ukrayna Milliyetçileri Örgütü ve örgütün askeri kanadı ülkedeki Yahudiler ile Polonyalıların yakalanmasına yardım ediyordu.

Diğer taraftan, eşi ile birlikte Ukrayna’ya giden first lady Sara Netanyahu’nun, kendilerine ikram edilen geleneksel ekmeği yemek yerine yere atması da basına malzeme oldu.

İsrail’de yolsuzluk soruşturmalarıyla gündemde olan Sara Netanyahu, Kiev’e inişinde kendisine ikram edilen geleneksel ekmeğin parçasını yemeyip yere atınca, kameralara yakalandı. Görüntülerde Netanyahu çiftine Kiev’de havaalanına inmelerinin hemen ardından geleneksel karşılama töreninin parçası olarak ekmek ve tuz ikram edildiği görülüyor. Binyamin Netanyahu, geleneksel kıyafetler giymiş genç kadınların ikram ettiği ‘karavay’ isimli ekmekten bir parça koparıp yiyor. Hemen ardından ekmekten bir parça daha koparıp eşine uzatıyor, ancak Sara Netanyahu ekmek parçasını yere atıyor.

İsrail First Lady’sinin davranışı, Ukraynalıların sosyal tepkisine neden oldu. Bazı kullanıcılar, Sara Netanyahu’nun davranışının ‘Ukraynalıları incitmekle sınırlı kalmadığı, İsrail Başbakanı’nı da küçük düşürdüğü’ yorumunu yaptı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR