17 Mayıs 2021 Pazartesi 03:45
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Deri hücresinden embriyo kök hücresi yapıldı

İsrail’deki İbrani Üniversitesi Gelişimsel Biyoloji ve Kanser Araştırmaları Bölümü deri hücrelerini, embriyoyu oluşturan üç önemli kök hücreye dönüştürmeyi başardı. Bu üreme için gerekli olan sperm ve yumurta olmaksızın yaşam başlatılabileceği anlamına geliyor.

Kültür 2557 görüntüleme 1 yorum
24 Temmuz 2019 Çarşamba

Cell Stem Cell adlı bilimsel dergide yayınlanan makaleye göre İbrani Üniversitesinden Dr. Yossi Buganim ve ekibi farelerin deri hücresini erken embriyoyu oluşturan üç önemli hücre tipi olan, embriyonun kendisi, plasenta ve göbek kordonuna dönüştürebildi. Gelecekte yumurta ve sperme gerek kalmadan insan derisinden tam bir insan embriyosu yaratılabilecek. Keşif aynı zamanda embriyo bozukluklarını modellemede, plasenta işlev bozukluğunun anlaşılmasında ve kısırlık problemlerinin çözülmesinde önemli bir rol oynayacak.

Japon araştırmacılar 2006 yılında deri hücrelerinin yeniden programlanabileceğini keşfetti. Deri hücrelerinin içlerine enjekte edilen dört genin yeniden oluşturduğu hücreler plasenta hariç tüm ilk dönem embriyo hücrelerine dönüşebildi. Bugün farklı olarak, İbrani Üniversitesinden Dr. Yossi Buganim, Dr. Oren Ram, Professor Tommy Kaplan ve doktora öğrencileri Hani Benchetrit ve Mohammad Jaber beşli bir gen kombinasyonunu deri hücresinde enjekte ederek plasenta dahil tüm embriyo bileşenlerini yaratmayı başardı. Dönüşüm süreci bir ay sürdü.

Yaşayan ve gelişmekte olan bir embriyodan hücre çekilerek yani sperm ve yumurta olmaksızın tam bir fare embriyosu yaratma çalışmaları daha önce yapılmıştı. Ancak İbrani Üniversitesi ilk kez tam bir embriyoyu deri hücresinden yaptı. Kısacası deney embriyoları üretmek için artık yaşayan embriyo feda etmek gerekmeyecek.

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ