4 Ağustos 2020 Salı 05:04

Mısır’dan İsrail’deki yangına helikopterlerle destek

Dünya 1329 görüntüleme
28 Mayıs 2019 Salı

Kral Faruk’un Mısır Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait son Spitfire’larının Aşdod semalarında görünmesinin üzerinden 70 yıldan fazla ve İsrail - Mısır barış anlaşması imzalanmasının üzerinden 40 yıl geçtikten sonra, Mısır’ın Hava Kuvvetleri geçtiğimiz cuma İsrail hava sahalarına geri döndü... Bu sefer farklı bir savaşta eski düşmanının yanında yer almak için...

Kahire, İsrail’in güneyinde çalılıklarda başlayan yangınla savaşmak için iki Mi-8 kargo helikopteri göndererek Kudüs’ün yardımına uçtu. Milli Yangın ve Kurtarma Uzmanlarından 1000’den fazla itfaiyeciye katılarak, kuzeyde Batı Şeria’dan Kinneret Gölüne kadar ve Gazze sınır bölgesinde ülkeyi kasıp kavuran 1023 yangınla savaştılar. Lag BaOmer’de yakılan ateşlerden kalan korlarla yoğun sıcak hava dalgasının birleşmesi sonucunda başlayan yangınlar nedeniyle 3000’den fazla kişi bölgeden tahliye etti. Yangınlarda 50 ev yok olurken, can kaybı yaşanmadı.

Yangınla mücadele için Yunanistan, Hırvatistan, İtalya ve Kıbrıs’tan İsrail’e yardım ekipleri geldi. Filistin yetkilileri ve Rusya da yangın söndürme konusunda yardım teklifinde bulundu.

Mısır’ın gönderdiği yardım İsrail ordusu tarafından açıklanmasa da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Arkadaşım Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi’ye iki helikopter gönderdiği için teşekkür ederim” şeklinde açıklamada bulundu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL