3 Ağustos 2020 Pazartesi 15:07

Gökçeada Rum Okulu öğrencileri Edirne’yi gezdi

‘Cosmic Shield Turkey’ adlı grup ismi ile Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde başarılarından söz ettiren Gökçeada Rum Okulu öğrencileri ve Ekümenik Patrik I. Bartholomeos Edirne’ye anlamlı bir ziyarette bulundu.

Toplum 1751 görüntüleme
10 Nisan 2019 Çarşamba

Ziyaret kapsamında üç kültürün sembol yapıtları Selimiye Cami, Edirne Büyük Sinagogu ve Aya Konstantin Kilisesinin yanı sıra Karaağaç Lozan Anıtı Müzesi ve Sultan II. Bayezid Külliyesi ziyaret edildi.

Ziyaretle ilgili özel açıklamalarda bulunan Gökçeada Rum Ortaokulu ve Lisesi Müdürü İoakim Makis Kamburopulos, “Edirne’ye ilk defa geliyoruz. Hem öğretmenler olarak hem de öğrencilerimiz için çok anlamlı bir gezi oldu” ifadelerini kullandı. Edirne Sinagogundaki ‘Ermeni Toplumu’ sergisini çok etkileyici bulduklarını belirten Kamburopulos, “Sinagogdaki sergi insanların ne kadar iç içe yaşadıklarını hatırlatması bakımından çok etkileyici. Bizi çok memnun etti. Bugün ayda bir kere bile olsa dini etkinlik anlamında insanlar Edirne’de bir araya gelebiliyorsa bu ortak kültürümüzün devam ettiğini gösterir” dedi.

Gökçeada Rum Ortaokulu ve Lisesi Biyoloji Öğretmeni Stilyanos Karalambidis ise sergiyle ilgili şunları söyledi: “Burada Edirne’nin çok ilginç bir kent olduğunu gördük. Üç kültürü tanıma imkânı bulduk.  Dolayısıyla burada yaşayanların tarzlarını, kültürlerini öğrenmiş olmaktan çok mutluyuz.”

Edirne’nin kendisi için taşıdığı anlama dikkat çeken Azınlık Vakıfları Geçmiş Dönem Başkanı Laki Vingas, vakıf başkanı olduğu Yeniköy Panayia Kilisesinin Edirne kökenli Osmanlı sarayı doktoru olan Stefanos Karatodori sayesinde inşa edildiğini, Karatodori’nin Osmanlı sarayı doktoru olduğu dönemde İstanbul’u vebadan kurtardığı için padişahın Yeniköy’deki kilisenin yapımına izin verdiğini aktardı: “Tarihi bizi ayrıştıran değil, birleştiren taraflarıyla kucaklamamız gerekiyor. Bu açından Edirne’nin enerjisi, çok kültürlülüğe açık ve sahip çıkan bir kent olması beni çok etkiledi. Gençlerin rahatlığını, özgürlüğünü, özgüvenini ve kendilerini ifade etme kapasitelerini takdir ettim. Açıkçası Edirnelilerin bu kadar sıcak ve misafirperver olduklarını bilmiyordum” dedi.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL