6 Ağustos 2020 Perşembe 21:50

‘Kudüs ziyaretlerine kısıtlama’ haberine yalanlama

Bu hafta içinde çeşitli haber kaynaklarında yer alan ve Türk vatandaşlarının Kudüs’ü ziyaretlerinin yılda bir kez ile kısıtlandığını duyuran habere, İstanbul’daki İsrail Konsolosluğundan yalanlama geldi.

Dünya 3379 görüntüleme
5 Şubat 2019 Salı

İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu, yaptığı basın açıklamasında haberin asılsız olduğunu belirterek, gerek vize gerekse de ülkeye giriş koşullarında herhangi bir değişiklik olmadığını vurguladı. İsrail’e gelen tüm turistler gibi, Türk turistlerin de, Kudüs dahil İsrail’in her bölgesini özgürce ziyaret edebileceğini belirten açıklamada, “Söz konusu haberlerde yer alan içerikler hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

Açıklamada ayrıca 2018 rakamlarına da yer verilerek, geçtiğimiz yıl 43.343 Türkiyeli turistin İsrail’e gittiği, yalnızca 253 kişinin ülkeye girişine izin verilmediği belirtildi.

Söz konusu haberde Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği Başkanı Adem Yenihayat’ın, İsrail'in Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kudüs'ü yılda bir defadan fazla ziyaret etmelerini ve 18 yaşından küçük Türk vatandaşlarının velisiz şehre girişlerini yasakladığı yönündeki ifadeleri yer almıştı.

Yine haberlerde yer alan ve Mescid-i Aksa’da Türk Bayrağı açmanın da yasaklandığı yönündeki bilgi de, yapılan basın açıklamasında yalanlandı. Açıklamada şu ifade yer aldı:

“Mescid-i Aksa’da sadece Türk Bayrağı değil, İsrail dahil herhangi bir ülkenin ya da herhangi bir kuruluşun bayrağının açılması yasaktır. Bu yasağın herhangi bir politik gerekçesi bulunmamakta, sadece Mescid-i Aksa’nın kutsal bir mekan olmasından ve bu kutsiyete saygı gösterilmesinden kaynaklanmaktadır.”

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL