15 Ocak 2021 Cuma 19:49
2n14

Tu Bişvat coşkuyla kutlandı

Toplum 2213 görüntüleme
23 Ocak 2019 Çarşamba

Her yıl geleneksel olarak Haydarpaşa Hemdat İsrael Sinagogunda kutlanan Tu Bişvat Bayramı, bu yıl da 20 Ocak Pazar günü, Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın yanı sıra birçok dernek, kurum, kuruluş, başkan ve üyeleri ile kalabalık bir yahid topluluğunun katılımı ile gerçekleşti. Ayrıca Bar Mitsva ve Bat Mitsva kulüplerinde, Ortaköy Sinagogu ve Şişli Talmud Tora’da da Tu Bişvat kutlandı.

 

ORTAKÖY ETZ AHAYİM’DE  AĞAÇLARIN YILBAŞISI

21 Ocak Pazar günü Tu Bişvat Bayramı, Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın katılımı ile Ortaköy Sinagogu’nda kalabalık bir yahid grubu eşliğinde kutlandı.  300 kişiye yakın katılım ile gerçekleşen gece, sırası ile buğday, zeytin, hurma, üzüm, şarap (üzüm suyu), incir, nar ve portakalın berahasının söylenip yendiği geleneksel Tu Bişvat Sederi ile devam etti.

Ortaköy Ets Ahayim Sinagogu Başkanı Albert Elvaşvili kutlamada emeği geçen başta Haham Akaali Rav Naftali Haleva, sinagog müdürü İzzet Yaeş, Pixus, Ortaköy Hanımlarından Berrin Yaeş, Ester İpekçioğlu, Sevim Krespi, Leyla Haleva, Marsel İpekçioğlu, Nedim Krespi ve desteğini esirgemeyen Daniel Pardo ve tüm hayırseverlere teşekkürlerini dile getirdi. Rav Naftali Haleva’nın gecenin anlamını içeren ve Tu Bişvat ile ilgili hazırlamış olduğu filmler ve görsel sunumlar gösterildi. Geceye şarkıları ile renk katan Moşiko Kohen’e dinleyiciler alkışlarıyla eşlik ettiler. Gecenin ilerleyen saatlerinde sahneye çıkan Reyna Haleva’nın seslendirdiği İspanyolca şarkının yahidler tarafından hep bir ağızdan katılımları ile söylenen neşeli şarkılar sırasında gençlerin ve çocukların dans etmesi geceye ayrı bir keyif kattı. 

 

Şişli Talmud Tora’da  bayram neşesi

19 Ocak Cumartesi Şişli Talmud Tora’da Tu Bişvat, çocuklar, öğretmenler ve ailelerle beraber büyük coşkuyla kutlandı. Meyve ve yemişlerin berahaları sırasıyla çocuklar tarafından okundu. Alvin Levi, Yener Bicaci, Mert Nahmias, Albi Abuaf, İsel Ciprut, Vera Kutiel, Lemi Berker, Erel Kantar, Yitshak Kalaora, Gilda Palti, Mordo Bahar, Yusuf Özşalom Tu Bişvat Bayramı ile ilgili canlandırmalar yaparak günü renklendirdiler.

Öğretmenler Selin ve Larisa Saduk Tora’da da yazıldığı gibi insanların doğaya değer vermesinin önemini paylaştılar. 

Şişli Talmud Tora minikler grubunun daha evvel hasırdan yaptıkları Tu Bişvat sepetleri göz kamaştırdı. Mordo Bahar’ın  yaptığı  üç boyutlu ağaç ise çok beğenildi .

Tu Bişvat sederi, Tu Bişvat şarkıları, renkli masa düzeni ile güne ayrı bir güzellik kattı.

Etkinliğe katılanlara pazar günü Talmud Tora programı bitiminde ‘kalem ağaç’  hediyesi verilerek her yıl Tu Bişvat bayramında ağaç dikerek toprağa yeniden hayat verilmesi mitsvası yerine getirilmiş oldu.

 

HEMDAT İSRAEL SİNAGOGUNDA  Geleneksel Tu Bişvat kutlaması

 Dora Niyego'nun haberi

Her yıl geleneksel olarak Haydarpaşa Hemdat İsrael Sinagogunda kutlanan Tu Bişvat Bayramı, bu yıl da 20 Ocak Pazar günü, Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın yanı sıra birçok dernek, kurum, kuruluş, başkan ve üyeleri ile kalabalık bir yahid topluluğunun katılımı ile gerçekleşti.

Tören, Keren Şemeş topluluğunun Baruh Aba (Hoş Geldiniz) şarkısı ile başladı. Ardından, Kadıköy Hemdat İsrael Vakfı Başkanı Eli Arditi tarafından hazırlanan konuşmayı Avram Zanana okudu. Zanana “Sizleri cemaatimiz hakkında bilgilendirmek istiyorum” diyerek başladığı sözlerine şöyle devam etti: “Sinagogun sağında ve solunda iki bina yapılacak. Binaların biri gelir getirmesi amacı ile bir yerleşim merkezi olarak kullanılacak. Diğeri ise yeni Göztepe Kültür Merkezi’nin barınacağı ve Midraş, suka, mikve, mutfak ve ofis odalarının bulunacağı bina olacak. Ayrıca, vakfın bünyesinde bulunan okulumuzun inşaatı da ilerliyor. Okul, önümüzdeki öğretim yılında hazır olacak. Okulun inşaatını sağlayan Albert Levi’ye ve ailesine de teşekkür ederiz”.

Daha sonra İzzet Bana yönetimindeki Minix Ana Okulu Korosu dinleyicilere neşeli dakikalar yaşattı. Talmud Tora Caddebostan Başkanı Berta Banana’nın hazırladığı konuşmayı sunan Melina Leba, birlik içerisinde kardeşçe yaşamanın güzelliğine değindi. Ayrıca Talmud Tora’nın öğretmenleri, yahidleri, Keren Şemeş Grubu ve Teilim gönüllüleri ile cemaatimizi bir arada tutmaya çalışan bir kurum olmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Talmud Tora Kerem Şemeş’in müzik dinletisinden sonra, Rav Yeuda Leon Adoni bir konuşma yaparak “Tu Bişvat bayramı yetmiş beş yıldır bu sinagogda kutlanır. Burada birçok nesil yetişti. Şimdi de yeni bir nesil ile karşı karşıyayız. Onları yetiştiren yöneticilere teşekkür ediyorum. Bugün burası çocuklarımızla, Tu Bişvat’ın simgelediği gibi bir çiçek bahçesine dönüştü. Tora, hayat ağacına benzer. Tora’nın eğitimi ile büyüyen kişi de böyle bir ağaca benzer. Bu kişi, iyi bir insan olmanın yanı sıra, topluma faydalı bir birey olarak ta yetişir” dedi.

Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu Yahitleri Korosu üyeleri, İbranice dini şarkılar söylediler. Koronun ardından, Türkiye Hahambaşısı Rav İsak Haleva söz aldı: “Tanrı yanımızda olduğu sürece bize hiçbir zarar gelmez. Tu Bişvat bayramı tabiatın bayramıdır. İnsan, tabiatı ne kadar takip ederse, bu tabiatın bir yaratıcısı olduğuna inanır. Maimonides; ‘Tabiattaki olayların birbirini nasıl takip ettiğini görürsek, bu tabiatı yaratan Tanrı’nın sevgisine o kadar ulaşırız’ demiş. Bugün burada yavrularımızla bu güzellikleri yaşadık. Bu güzellikleri yavrularımıza yaşatarak onlara en büyük hediyeyi vermiş oluyoruz. Tanrı imanımızı, yalnız manen değil, ailemizle, cemaatimizle bütünleşerek fiilen yaşamalıyız”dedi.

Menahem Eskenazi’nin okuduğu Anoten duasının ardından, sinagogun bahçesinde geleneksel ağaç dikme törenine geçildi.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU