3 Ağustos 2020 Pazartesi 14:55

Holokost Ankara’da da anılacak

Uluslararası Holokost Anma Günü’nün bu seneki teması ‘Haklarını İste ve Onları Savun’.

Toplum 2401 görüntüleme
23 Ocak 2019 Çarşamba

  27 Ocak günü, 2005 yılında Türkiye’nin de ortak olduğu bir kararla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından, Auschwitz-Birkenau toplama kampının kurtarıldığı 27 Ocak 1945 tarihini temsilen “Uluslararası Holokost Anma Günü” ilan edildi.

  Avrupa’da Nazilerce yok edilen, çoğu Yahudiler olmak üzere, 6 milyondan fazla masum insan ‘27 Ocak Uluslararası Holokost Anma Günü’ tüm dünyada ve Türkiye’de bu sene de tören ve etkinliklerle anılıyor. Bu kapsamda 24 Ocak’ta Ankara Üniversitesi’nde ‘Uluslararası Holokost Anma Günü’nde, hayatını kaybeden Holokost kurbanları anılacak. 

Irkçılığa karşı eğitim şart

  2019 etkinliklerinin bu seneki ana teması ‘haklarını iste ve onları savun’. Bu tema gençlerin Holokost’tan ders almalarını, çevrelerinde gerçekleşen ırkçılık ve ötekileştirmeye karşı demokratik değerleri savunmalarını teşvik ediyor. Neo-Nazilerin ve nefret suçları işleyen grupların dünyada yayılmasının önüne geçmeleri için eğitimin şart olduğunu vurguluyor. 

Holokost’ta Yahudilere kucak açan Müslüman ülke: Arnavutluk

Tarihçilere ve tanıklara göre Holokost döneminde Yahudiler, Avrupa’nın Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu ülke Arnavutluk’ta kendilerini güvende hissettiler.

  Nazi Almanya’sından ve Holokost’tan kaçan Yahudiler Arnavutluk’a sığınırken. Arnavutluk kralı tüm elçiliklerine, kendilerine başvuran Yahudilere vize verilmesini emretti.  Böylelikle Arnavutluk Holokost sonrası Yahudi nüfusun arttığı tek ülke oldu.

  Dünya Yahudi Kongresi (WJC) de bu sene bir açıklama yaparak Arnavutluk Devleti’ne teşekkür etti.   Almanya işgali altındaki Arnavutluk, Nazi rejimine Yahudilerin isim listesini vermeyi reddetmiş, 1800 Yahudi’nin kurtulmasını sağlamıştı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL