7 Ağustos 2020 Cuma 18:16

Şaar Aşamayim’den Büyük Edirne Sinagoguna Hanuka’nın ışığıyla yolculuk

9 Aralık sabahı Şaar Aşamayim’den iki otobüs dolusu yahid sabah tefilasını Edirne Büyük Sinagogunda yapmak için erkenden yollara düştü.

Toplum 2040 görüntüleme
12 Aralık 2018 Çarşamba

Teri Kandiyoti

Göktürk’te Eyüp Sultan Belediyesinin organize ettiği otobüslerle, Lizet Ennekave ve Sami Bahar’ın tur liderliğinde, gezi neşe içinde geçti.

Edirne Sinagogunda Avraam Menda’nın ruhumuza işleyen sesiyle daha da anlamlanan sabah tefilası ile Roş Hodeş karşılandı. Ardından, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile birlikte hanukiya yakıldı. Bu özel Hanuka sabahında bizleri onurlandıran tek kişi Başkan Gürkan değildi. Edirne’ye ulaşımı sağlamakla kalmayıp, sabahın erken saatlerinde İstanbul’dan Edirne’ye gelerek, her daim yanımızda olduğunu hissettiren Eyüp Sultan Belediye Başkanı Remzi Aydın da bizlerle beraberdi.

Dua bitiminde her iki başkan da kısa ve öz birer konuşma yaptılar. Ardından mütevazı kişiliğiyle Remzi Aydın, aracını bırakıp, bizlerle otobüsle şehrin tarihi yerlerini dolaştı. Edirne’nin tarihi ve tarihi yerleri, burada doğup büyümüş Sanat Tarihçi Seda Bekar’ın anlatımıyla daha da anlamlandı. Özellikle Selimiye Camii ve 2.Bayezid Külliyesi herkesi derinden etkiledi. Tarihi gezi Karaağaç’daki Lozan Anıtı ile başlayıp, meşhur Arasta Çarşısı ile tamamladıktan sonra Büyük Edirne Sinagoguna dönüldü. Yemeğin ardından Kültür ve Sanat Merkezinde Fotoğraf Ustası İzzet Keribar’ın etkileyici sergisini gezme şansını değerlendirenler, fotoğrafların arasında tanıdık yüzleri görmekten mutluluk duydu. Sinagogda Minha ve Arvit de okunduktan sonra İstanbul’a doğru yola çıkıldı. Dönüş yolunda konuşulan konu, herkesin sanki ağız birliği etmişçesine, bir gün Göktürk’ümüzde de bize ait böyle güzel bir sinagog olması için dua ettiğiydi. Mucizeler insanlar içindir. Mucizeler ve ışık daim olsun.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL