17 Ocak 2022 Pazartesi 18:38
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

Almanya’nın Nazi savaş suçlularının çok azı cezalandırılmış

İngiliz bir Soykırım tarihçisi yeni kitabında, Holokost süresince milyonlarca Yahudi’nin imha edilmeleri sürecine aktif olarak katkıda bulunanların sayısının yaklaşık bir milyon kişi olduğuna inanılmasına rağmen sadece yirmi bin kişinin işledikleri suçlardan suçlu bulunduklarını ve bunların sadece altı yüzden azının ağır cezalara çarptırıldıkları açıkladı.

Dünya 1860 görüntüleme
14 Kasım 2018 Çarşamba

‘Hesaplar: Nazi Zulmünün Mirası ve Adalet Arayışı’ adlı kitabında Mary Fulbrook, II. Dünya Savaşı sonrası Alman adalet sisteminin Nazi savaş suçlarını yargılama şeklini inceleyerek, soykırımı gerçekleştirenlere dağıtılan cezaların çok ufak bir kısmının ağır cezalar olduğunu dile getiriyor.

Alman tarihi profesörü olan Fulbrook kitabında, “Şu veya bu şekilde Yahudi sivillerin öldürülmelerine aktif şekilde karışan insanların sayıları belki iki yüz bin, muhtemelen bir milyona yakın. Fakat bu katliamı mümkün kılan kişilerin sayısı tahminimce çok daha fazla,” diyor.

Batı Almanya ve daha sonra birleşen Almanya’da 1946 ile 2005 yılları arasında Nazi savaş suçları ile mahkemeye çıkarılan 140 bin kişinin sadece 6156’sının suçlu bulunduğu, bunların büyük çoğunluğu olan 4993’ünün ise geneli iki seneden az olmak üzere hafif cezalara çarptırıldıkları da kitapta verilen bilgiler arasında bulunuyor.

Fulbrook kitabında ayrıca, “Yirminci yüzyıl sona ermeden evvel Almanya Federe Cumhuriyeti mahkemelerine getirilen faillerden sadece 164’ü katil zanlısı olarak değerlendirildi. Toplu katliamın gerçekleşmesi için kurulan düzenek ve sistemi yürütmek için gerekli yüz binlerce kişi ile öldürülen Yahudilerin sayılarının altı milyon olduğu göz önüne alındığında, sadece 164 kişinin cinayetten suçlu bulunmuş olması pek etkileyici bir rakam değildir. Federe Devlet yönetimi altında Nazi savaş suçlarından suçlu bulunarak mahkûm edilen kişilerinin tamamının rakamı, savaş süresince sadece Auschwitz’e yollanan kişilerin sayısından bile az kalıyor,” da diyor.

Kitapta verilen bilgilere göre doğuda ise bu durumun nispeten daha iyi. 1945’ten Almanya’da doğu ve batının birleştiği 1989 yıllına kadar olan sürede toplamda 12.890 kişi suçlu bulunarak cezaya çarptırılırken suçlu bulunanların çoğunun ortalama olarak ağır cezalara çarptırıldıkları, ancak yine de 7.372 kişinin, üç senenin altında sürelerde cezalar aldığı belirtiliyor.

Almanya’da toplamda 567 kişi savaş sonrasında işlediği suçlardan dolayı idam veya ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental