18 Ocak 2022 Salı 22:19
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

Ministry of Fund – Hip Hop Vol.1

Uzun zamandır dünya ekonomilerinde neler oluyor mercek altına almamıştık. ABD seçimleri, İtalya krizi, İran ambargosu derken belki de en önemli gelişme çocukluk kahramanlarımız olan Marvel karakterlerinin öksüz kalması. Clark Kent, Daily Planet, Peter Parker, Daily Bugle gazeteciliğin ne kadar kahramanca bir iş olduğunu işleyen DC ve Marvel Comics karakterleridir. Onlar olmazsa güneş sistemimize giren ilk dünya dışı uzay gemisi olabilecek Oumuamua’yı kim durduracak.

Cüneyt DİRİCAN Ekonomi 5830 görüntüleme
14 Kasım 2018 Çarşamba

FT.com (Financial Times)

Theresa May Brexit görüşmelerinde oyunun sonuna yaklaşıldığını açıkladı. İngiltere ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 0,6 artarak 2016’dan bu yana en güçlü büyümesini gösterdi.

İtalyan bankaları Banca Carige’i kurtarmak için 400 milyon dolarlık tahvil ihraç desteği verdiler. İtalya’da Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) 2013’ten bu yana en düşük seviyeye ulaştı.

Brezilya Finans Bakanı Eduardo Gardia ekonominin resesyona girmemesi için acil maliye politikalarına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Çin Ordusu ticari drone pazarının gelişiminden maksimum faydalanmaya çalışıyor.

Çin Merkez Bankası Yuan/dolar paritesinin Renminbi (Yuan) değerini korumak için 32 milyar dolar rezerv satarak piyasaya müdahale etti.

ABD ekonomisindeki güçlü olumlu sinyaller FED’in aralık faiz artış kararını teyit ediyor.

Bloomberg.com

ABD hazine yetkilileri AB’nin İran ambargosunu sürüncemede bırakabileceğini düşünüyor. Brexit sonrası İrlanda pasaportunun değerinin 80.000 dolar olması ekleniyor.

BOFA 2019’da gelişmekte olan piyasalarda, Arjantin, Türkiye gibi ülkelerde kur nedeni ile daralacak cari açık gibi nedenlerle borsalarda mavi gökyüzü görebileceklerini düşünüyor.

Kripto paralarda yılsonu rallisi için bir yeşil ışık görülebilir.

ABD’de Bitcoin ETF’i (Exchange Traded Bitcoin Note) işlem görmeye başladı.

Yaşlanan Avrupa’da işgücü gereksinimi için robot göçü bekleniyor.

Fotoshop dünyasının UFO araştırmalarında yalan haberlerle ve düz dünya, oyuk dünya gibi teorilerle, viral olarak kafaları karıştırdığı ve işleri zorlaştırdığı düşünülüyor.

Reuters.com

Apple’ın Iphone satışlarındaki düşüşü borsada hisselerinde geri çekilme ve tedarikçilerinde kaygı yarattı. Apple ve Goldman Sachs Wall Street’te düşüşe neden oldu.

Trump, Florida oylarının yeniden sayımının yapılmamasını ve adayının kazandığının resmi olarak açıklanmasını istedi.

Mike Pence Japonya ile ikili ticaret anlaşmasında güncelleme istediklerini söyledi.

Japon Merkez Bankası’nın bilanço büyüklüğü Japon GSYİH’dan artık daha büyük. Çin üç yıl içinde tartışmalı Güney Çin Denizi için ilgili ülkelerle bir anlaşmaya varacağını düşünüyor.

Bir ABD düşünce kuruluşu Kuzey Kore’de bildirilmemiş 13 nükleer füze tesisi olduğunu açıkladı. California yangınlarında birçok ünlünün evi de yandı.

Elektrikli arabaların gelişimi nedeni ile küresel petrol talebinin düşeceği bekleniyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı Suudi Arabistan ziyaretinde Yemen ile savaşın sona erebileceğine inanıyor.

Libya’da muhalifler ilk kez İtalya’da buluştular.

Tunus’ta ekonomik ve siyasi kriz nedeni ile kabine değişikliği parlamentoda onaylandı.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Joseph Kabila’ya karşı iki muhalif lider ortak bir aday çıkarmak istiyor ancak anlaşma henüz yok. Ebola salgını ise tekrar başladı, 319 vaka ile en hızlı yükseliş döneminde.

Irak’ta tren seferi yeniden başlıyor.

Kanada’da Trudeau, kaseti dinlediğini ve Suudi kökenli gazetecinin durumu ile ilgili alınacak aksiyonları diğer ülke liderleri ile konuşacağını söyledi.

Bekarlar Gününde Alibaba.com yeni bir satış rekoru kırdı.

Stan Lee, Örümcek Adam, Hulk, Demir Adam, Siyah Panter ve diğer Marvel komiklerinin yaratıcısı 95 yaşında öldü. Marvel Comics Disney tarafından 4,24 milyar dolara 2009 yılında satın alınmıştı.

 NBC.com

Shmuel Bialy ve Abraham Loeb adlarındaki Harvard’lı iki bilim adamının makalesi (https://arxiv.org/pdf/1810.11490.pdf) güneş sistemimize dışarıdan giren Oumuamua’nın bir kuyruklu yıldız olmadığını ve ivmelenmesinin bir uzay yelkenlisi gibi dış güce maruz kalmadan olduğunu, enerjiyi bir yelkenli gibi kullanarak ilerlediğini yazarak geçen hafta dünya gündemine oturdular.

Buradan sizleri rahatlatayım. Bankalar Birliği’ndeki ve Sermaye Piyasaları Birliği’ndeki fütürizm seminerlerimde uzaylılar ile temas durumunda finansal hizmetlerin ve piyasaların alabileceği aksiyonları vaka çalışması olarak tartışıyoruz. Muhtemelen böyle bir senaryoya dünyada en hazırlıklı finansçılar bizim ülkemizde.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental