9 Ağustos 2020 Pazar 04:50

Bir Roş Aşana hikayesi

Roş Aşana diğer bir deyişle Yahudi yeni yılında Yahudilerin geçen bir yılın muhasebesini yaparak iyilikleri ve günahları değerlendirmeleri bir gelenektir.

Toplum 1542 görüntüleme
7 Eylül 2018 Cuma

Bazen ön yargılarla, peşin hükümlerle de  istemeden  günah işleriz. Yahudi geleneği, insanları ve davranışlarını değerlendirirken hemen sonuca gitmememiz gerektiğini karşımızdakine fırsat tanımamız gerektiğini tavsiye eder. 

İşte size bu konuda bir örnek hikaye: 

Sevimli küçük bir çocuk iki elinde de bir elma tutuyordu. Birazdan annesi yanına gelir ve ona gülümseyerek der ki: “Tatlım anneye o elmalardan birisini verir misin?”

Çocuk bir an duraksar ve birkaç saniye annesinin gözlerine baktıktan sonra, bir anda, önce bir elindeki elmadan bir ısırık alır ve hemen ardından diğer elindeki elmayı da ısırıklar.  Anne sükût-u hayale uğradığını belli etmemek için kendini zorlarken, çocuk  ısırılmış elmalardan birini annesine uzatır; 

“ Al annecim bu elma şimdi çok daha tatlı ve lezzetli” 

Kim olursanız olun, Ne kadar tecrübeli ve bilgili olduğunuzu düşünürseniz de, her zaman karşınızdakiler hakkında  bir hüküm verecekseniz, kendinize zaman tanıyın.  Başkalarına kendilerini açıklamaları için zaman verin. 

Her zaman ilk görünen gerçek değildir.

Asla başkaları hakkında peşin hüküm vermeyin.

 

Kaynak: Oorah.org

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL