Bir Merkür modası

Joelle PİNTO Köşe Yazısı
3 Şubat 2016 Çarşamba

Astrolojiye pek ilgim olduğu söylenemez. Hatta anladığım da. Merak edip araştırmışlığım, bu konularda makaleler okuyup internette bir sayfadan başka sayfaya kaybolmuşluğum da yoktur. Ancak son bir yıldır etrafımda bir Merkür gerilemesi paniği yaşanıyor. Eğitimli, kariyer sahibi arkadaşlarımdan Merkür gerileyecek diye üzülenler var. Utanmasalar Merkür düze çıkınca uyandırılmak isteyecek veya ellerinde olsa bu dönemde yapmaları gereken önemli işleri erteleyebilecek kişiler bile tanıyorum.

***

“Merkür gerilemesi kimseyi etkilemez, inanmayın” demiyorum. Yanlış anlaşılmasın. Sonuçta bilgi sahibi olmadığım bir konu. Havanın, enerjinin, dış faktörlerin insanları etkilediğine en çok inanan kişilerden biriyim. İçten bir gülümseme nasıl bulaşıcı olup, etrafındaki kişilere pozitif bir enerji verebiliyorsa, kötü bir havanın insanın enerjisini nasıl düşürdüğünü her zaman deneyimliyorum. Yağmur yağdığında bazı insanların suratı düşmesi, lodos olduğunda bazı insanların migrenin tutması, havanın bile insan vücudunu ve psikolojisini ne kadar hızlı etkileyebileceğini gösteriyor.

Kişinin hayatında ters giden olaylar için başka birini veya başka bir şeyi suçlaması her zaman kolaydır. Farkında olarak veya olmayarak her zaman yapıyoruz. Ünlü yazar Robin Sharma’nın dediği gibi, başkalarını suçlamak, kendimizi mazur görmek. Kendi mutluluğumuzdan başka insanların sorumlu olmadığını, sadece kendi elimizde olduğunu çoğumuz anlamaya başlıyoruz. Kişileri suçlamayı azalttık ama yine de bir şeyleri suçlama ihtiyacımız devam ediyor. Benim en çok suçladığım İstanbul trafiği örneğin. Saatlerimi alıyor, enerjimi çekiyor, gideceğim yere varamadan beni yoruyor. Beni, etrafımı, İstanbul’u mutsuz ediyor. 

İstanbul trafiğine taktım. Bu ara çokça insan Merkür’e takınca, Merkür gerilemesinin insanları neden negatif yönde etkilediğini ilk defa merak edip geçenlerde okudum. Öncelikle Merkür aslında gerilemiyormuş. Yörüngesi dünyanınkine göre daha kısa olduğundan yılda birkaç kere dünyayı geçip gerilemiş gibi gözüküyor. Merkür’ün yönettiği yaşam alanları arasında iletişim, ulaşım, seyahat bulunuyor. Merkür’ün gerileme döneminde bilgisayarların bozulduğu, seyahatlerin ertelendiği, önemli anlaşmaların bozulduğu okuduğum negatif olaylar arasında. Nakliye ve kargoya kadar etkilediği söyleniyor. Ulaşamayan, kaybolan evrak durumları Merkür gerilemesinde sıkça yaşanıyor. 

***

İster eski usul “Sakınan göze çöp batar” diyelim, ister çekim yasası, neden çekinirsek onun bizi gelip bulma ihtimali yüksek. Merkür gerilemesinde de hayatında çok şeyin ters gideceğinden çekinenlerin, erteleyebileceği projeleri belki gerileme bittikten sonra yapmasında fayda var. Keyifli bir seyahate çıkmak veya yeni bir eve taşınmak gibi… 2016 yılında Merkür’ün ne zaman gerileyeceğini merak edenler için ise iyi haber; ilk gerileme bitti. Diğer tarihler ise 28 Nisan-22 Mayıs, 30 Ağustos-22 Eylül ve 19 Aralık 2016- 8 Ocak 2017.  Bu da demek ki 28 Nisan’a dek etrafımızdaki terslikler için Merkür’ü suçlayamıyoruz…