Şu bizim çılgın Yahudiler!

Onlar heyecanlarını kaybetmeden çalıştılar...Herkes “Türk Yahudileri gidiyor mu?” diye sorarken bu vatanda doğup, eğitim alıp şimdi ise bu ülke için kendilerini hızla zirveye çıkaran ‘Şu Bizim Çılgın Yahudi Gençliği’inden bazı örnekleri tanıtacağım bu hafta sizlere.

Mois GABAY Köşe Yazısı 0 yorum
9 Aralık 2015 Çarşamba

Üç ila beş yaş arası çocuklara ülkemizdeki farklı renkleri anlattığı, Yahudiler ’in ‘Hanuka’ Bayramını tanıttığı için kitapların toplatıldığı, olumsuz giden her durumun içine ‘Yahudi’ takısının katıldığı bir ortamda, onlar heyecanlarını kaybetmeden çalıştılar. Herkes “Türk Yahudileri gidiyor mu?” diye sorarken bu vatanda doğup, eğitim alıp şimdi ise bu ülke için kendilerini hızla zirveye çıkaran ‘Şu Bizim Çılgın Yahudi Gençliği’inden bazı örnekleri tanıtacağım bu hafta sizlere. İçlerinde hiç duymadığınız meslek dallarını ilk kez deneyecek kadar cesurları da var, ustasından bayrağı alıp daha ileri taşıyanlar da. Şimdi sayacaklarım bu muhteşem beyinlerin sadece ufak bir bölümü. Geri kalanlarını ise ya tanıdınız ya da yakın bir zamanda tanıyacaksınız. Evet, babalarımızdan kalan ticaret kültürü gitgide azalıyor, Türk Yahudilerinden artık sanayide, tekstilde büyük yeni isimler çıkmıyor belki ama bu gençler hepimize ilham veriyor. Hadi o zaman siz de artık bırakın “Ama” diye başlayan cümleleri! Yaşları 20-35 yaş arasındaki bu parlak gençlere destek olalım, hep birlikte gururlanalım…

Rayka Kumru. 24 yaşında. O bir seksolog ve cinsel eğitmen. Yanlış duymadınız. Psikoloji, aile bilimleri, sosyoloji ve antropolojiyi cinsellikle birlikte işleyen bir alandan söz ediyoruz. Yurtdışında lisans ve yüksek lisansı süresince aldığı ayrımcılık ve önyargıya karşı mücadele ödüllerinden sonra şimdi ise zoru seçerek ülkemizde gençlere ve kadınlara yönelik cinsel eğitim üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Devlet politikalarının bireylerin ve toplumun cinselliğini nasıl etkilediği, korunma yöntemlerine erişim olup olmadığı ve sosyal eleştiri de konuları arasında…

İzzet Zakuto. 24 yaşında. Koç Üniversitesinden arkadaşı Sercan ile kurdukları ve kullanıcıların 15 saniyelik videolarla konu başlıkları yarattıkları ‘Scorp’ uygulamasını şu an günde 100 bin kişi kullanıyor. Paylaşımlarda herkes yüzünü canlı olarak gösterdiği için ‘en samimi sosyal medya’ olarak kendilerini adlandırıyorlar. Daha birkaç sene evvel İzzet’i Dostluk Yurdu Derneğinde parti organize ederken hatırladığımda; bu başarıyı görünce iki kez gururlanıyorum. Geçenlerde tüm ekibi bir akşam yemeğinde gözlemleme fırsatım oldu, inanın öyle mutlulardı ki… Sadece para kazanmanın değil, tutkularının da peşinden gidenlerin ve sevdikleri işi yapanların başarıya daha çabuk ulaşmasına en iyi örnek.

Natali Yeşilbahar. Özellikle hanımların yakından tanıdığı moda ve alışverişin arama motoru Vitringez sitesinin kurucusu. Güzel giyinmeyi ve bakımlı olmayı seven her hanım gibi bunun bir ihtiyaç olduğunun farkına varıp bunu tek bir tıkla çözmeyi amaçlamış. Siz sadece ihtiyacınız olan ürünü yazıp ardından tek bir sayfada o kıyafetle ilgili karşılaştırmalı fiyat ve detaylara erişebiliyorsunuz. Natali, on-line ticarette kendini ilerletmek isteyen gençlere başarılı bir girişim örneği olarak her geçen gün yeni ödüller almaya devam ediyor.

Salvo Kohen. Toplum, onu haber muhabiri olarak tanıdı. Daha lise yıllarında Arena programı sayesinde Uğur Dündar ustasının yanında başladığı habercilik hayatı Star, Artı Bir ve Show TV derken tam dokuz yılı doldurmuş. Türk Yahudilerinin kodlarına işlenmiş ‘gizlenme’ içgüdüsünün tersine Gezi Parkından, Soma’ya yaptığı dikkat çekici haberler ile adından söz ettirdi. Kimi zaman kimliğinden ötürü sıkıntılara maruz kalsa da yepyeni projeleri ile inandığı yolda devam ediyor.

 

Lisya Kalma. Bu hafta İstanbul’da ne yapsak diye düşündüğümüzde mutlaka bakmadan karar vermeyeceğimiz The Magger dergilerinin kurucusu. Hayallerinin peşinden gidip bir dergi yapayım derken, sosyal ve dijital çağın ihtiyaçlarına cevap veren birbirinden ilginç on-line dergilerden oluşan bir bütün yaratmış. O kadar kapsamlı bir içerik içinde kayboluyorsunuz ki, rehberlerin pabucu çoktan dama atılmış. Hele bir de iş zamanında göz atayım derseniz, Magger’ların tavsiyelerini not ederken saatlerin nasıl geçtiğinin farkına varamayabilirsiniz.

Yukarıda saydığım isimler aklıma gelenlerin sadece bir kaçı, ister sevgi deyin ister tutku, her biri paranın çok üstünde değerler elde ettiler. Sizin de yaratıcı fikirleriniz var ama engelleri aşmaktan mı korkuyorsunuz? O zaman bu gençlere kulak verin. 20 Aralık günü aralarından bazıları, konusunda uzman isimlerle birlikte bizle olacaklar. Gençler başarı hikâyelerini yine gençlerle paylaşacak ve ilham verecekler. Yaratmaya hevesli her gencimiz bu topraklardaki geleceğimiz. Onların önünü açmak, hak ettikleri değeri vermek ise geride kalan herkesin görevidir. Hadi o zaman ne duruyorsunuz? Hayallerinizin peşinden gidin. Unutmayın, mucizelere inanmayan bir Yahudi gerçekçi değildir! Hag Hanuka Sameah!

 

  

 

3 Yorum