Bitstrips sevenler, sevmeyenler…

Joelle PİNTO Köşe Yazısı
11 Aralık 2013 Çarşamba

“Bir tane daha sosyal medya mecrası ile uğraşamam” diyenler için, gözünüz aydın! Facebook’da gözlerimize son iki haftadır takılmaya başlayan karikatürler kolay kolay ortalıktan yok olacağa benzemiyor. Bu karikatürleri yaratmanızı sağlayan, akıllı telefonlarınıza yüklediğiniz Bitstrips adlı bir aplikasyon. Kendi avatarınızı yaratıp (yani size benzeyen karikatür versiyonunuzu) kendiniz ve arkadaşlarınız ile ilgili karikatürler yaratabiliyorsunuz. Saç tipinizi, kıyafetinizi, vücut ölçülerinizi, göz renginizi, kaşlarınızın biçimini, surat şeklinizi hatta isterseniz – o kadar gerçekçi olmak isteyen varsa eğer – yüzünüzdeki kırışıklıkları bile seçip avatarınızı oluşturuyor, onu giydirip kuşatıyor, sonra çeşitli olaylarla ilintili karikatürler yaratabiliyorsunuz.

Bitstrips’in en keyifli yanı bence arkadaşlarınızla birlikte yarattığınız karikatürler veya o günkü ruh halinizi tam anlatanlar. Bayram kutlamaları için de kullanabiliyorsunuz, nitekim benim Bitstrips’i keşfetmem Hanuka Bayramı temalı karikatürler sayesinde oldu. Aplikasyonu ilk yüklediğimde, karikatür temalarının çokluğu beni eğlendirdi; iyi, kötü, neşeli, kızgın, yorgun, tatilde, çalışırken, bayram… diye bu liste uzayıp gidiyor. Kendinize benzeyen, sevdiğiniz arkadaşlarınıza benzeyen karikatürleri görmek eğlenceli oluyor benim için. Tabii avatarlarını gerçekçi tasarlayabilen arkadaşlarınkini görmek daha da keyifli.

***

Ancak her sosyal medya fenomeni gibi, Bitstrips – beni hala eğlendirse de – özellikle facebook kullanıcılarının biraz canını sıkmaya başladı. Sebebi de kendi karikatürünü yapmanın keyfini alanların, ilk hevesle ilk günlerde ardı ardına karikatürlerini facebook’da paylaşması ve facebook’un birden bire karikatürlerle dolması. Bitstrips bir oyun kategorisine girmediği için sevmeyenler kolayca bloke edemiyor, arkadaşlarını bloke etmeden daha az karikatürlü bir facebook ortamı arıyorlar. Benim verebileceğim tavsiye, yapacağınız her karikatürü facebook’da paylaşmamanız veya birkaç günde bir yayınlamanız.  Bitstrips app’da da seven arkadaşlarınız karikatürlerinizi takip edebiliyor. “İlk heves bol bol karikatür çizerim” diyorsanız, belki hepsini birden facebook’da paylaşmadan yayınlanmama seçeneğini kullanmak daha iyi. Karikatürlerinizi fotoğraflarınız gibi düşünün, sadece en beğendiklerinizi facebook’a koymuyor musunuz?

***

Bitstrips’in Amerika’da bazı okullarda eğitim amaçlı kullanıldığını okudum. Öğrenciler kendini tanıtmaktan, yaz tatillerini anlatmaya, okul kurallarından, o dönemin aktivitelerine çeşitli olayları karikatür yoluyla anlatıp öğrenebiliyorlar. Belki yazıya dökemediklerini karikatüre döken, çekingenliğini atan çocuklar bile vardır.

Bence facebook’da Bitstrips’e gelene kadar çok daha sinir bozucu davranış biçimleri var; her an ne kadar mutlu olduklarını ispatlamaya çalışanlar, neredeyse tuvalet gideceklerini haber verenler, sırf “Check in” yapmak için bazı mekânlara gidenler, zincir mektuplar, ısrarcı oyun davetleri, “Bunun için 100.000 beğeni gelir mi?”ler…  Bunlardan sonra Bitstrips beni eğlendiriyor, yüzüme bir gülümseme konduruyor, ama yine de abartmayalım…