Neden?

Rıfat KARAKÖY Köşe Yazısı
26 Haziran 2013 Çarşamba

Deniz Mehmet

Sezer Özmen

Okan Alkan

Muhammet Demir

Engin Bekdemir

Ömer Ali Şahiner

Enes Baykan

Kamil Çörekçi

Orhan Gülle

Bu isimler ülkemizdeki futbolseverlerin yüzde kaçı için bir şey ifade ediyordur acaba?

Kim bu isimlerin şu an nerede olduklarını, neler yaptıklarını biliyordur?

Kendi düşünceme göre bu sorulara cevap vereyim. Benim etrafımda futbola aşık olduğunu söyleyen birçok kişi bu isimleri daha önce duymamış bile…

Bu çocuklar, Nijerya’da düzenlenen ve yakından takip ettiğim 13. On Yedi Yaş Altı Dünya Kupası’nda çeyrek final oynayan ve çeyrek finalde rakibi Kolombiya’ya penaltılar sonucu kıl payı elenip yarı finali kaçıran çocuklar.

Oysaki ağabeyleri bu seviyedeki turnuvalara katılamazken, onlardan çok daha fazla yer alıyorlar gazetelerin en büyük sütunlarında. Örneğin Arda Turan’ın saç şekilleri, bu çocukların kazandıkları başarılardan çok daha fazla haber olabiliyor.

Abdullah Ercan bu çocuklara Nijerya’da çeyrek final oynatıyor; aynı yıllarda A Milli Takım Hoca Guus Hiddink’e insanın aklını zorlayan rakamlar ödeniyor. Peki Guus Hiddink’in Türk Milli Takımı ne yapıyor? Kocaman bir sıfır…

Abdullah Ercan, bu yıllar içerisinde Türkiye’nin önde gelen bir kulüp takımında görev alıyor mu? Maalesef hayır…

Spor programlarını yakından izleyenler iyi bilir. Programların birçoğunda şu başlık gündeme gelir: “Türk Futbolu neden gelişemiyor?”

Sen küçük yaşlarda böyle başarılar kazanan jenerasyonuna ihanet edersen Türk futbolu nasıl gelişir?

Oyuncu oynayarak kendini geliştirip tecrübe kazanır. Yukarıda saydığım isimlerin oynadıkları takımlarda sezon bazlı kaçar dakika görev yaptıklarını araştırırsanız Türk futbolunun neden gelişmediğini çok daha iyi anlamış olursunuz.

Şimdi ülkemizde Yirmi Yaş Altı Dünya Kupası düzenleniyor. O kadar büyük bir zevkle izliyorum ki maçları... Ancak maalesef yine ilgi eksikliği çarpıyor gözüme. Nijerya’da düzenlenen U17 Dünya Kupası’ndaki tribünler geliyor aklıma, gerçekten üzülüyor insan.

Şimdi size birkaç isim daha sayacağım:

Alparslan Öztürk

Okay Yokuşlu

Taşkın Çalış

Hakan Çalhanoğlu

Artun Akçakın

Aykut Özer

Cumali Bişi

En azından bu isimleri ve kadrodaki diğer isimleri biraz tanıyalım, şans verelim, izleyelim.

Bu çocuklar bizim futbolumuzun geleceği, hepsi en az Maldonado kadar, Guiza kadar, Krasic, Carusca, Ali Lukunku kadar şansı, ilgiyi, alakayı hak ediyorlar.

Bu hakkı onlara tanıyalım, sonra tekrar oturup konuşalım. Bakalım hâlâ “Türk Futbolu neden gelişemiyor” sorusunu kendimize sormaya devam edecek miyiz?