Lazio ve ırkçılık

Olayın özeti şöyle; Eylül ayında iki takım İngiltere’de karşı karşıya geliyor. İngiliz ekibinin 3 siyahi futbolcusu - Aaron Lennon, Jermain Defoe ve Andros Townsend - maç esnasında Lazio tribünlerinden sürekli ırkçı tacizlere maruz kalıyorlar. Maç sonunda UEFA Lazio’yu 40.000 Euro para cezasına çarptırıyor.

Vedat LEVENT Köşe Yazısı
28 Kasım 2012 Çarşamba

Şampiyonlar Ligi’nde konsantrasyonumuz pek tabi ki Galatasaray’ın grubunda…

Yine de iki aydır ‘J Grubu’nda’ dikkat çeken olaylar oluyor. Olayların altında imzası bulunan grup, daha evvelde birçok vukuatı bulunan S.S. Lazio’lu taraftarlar.

Olayın özeti şöyle; Eylül ayında iki takım İngiltere’de karşı karşıya geliyor.  İngiliz ekibinin 3 siyahi futbolcusu - Aaron Lennon, Jermain Defoe ve Andros Townsend - maç esnasında Lazio tribünlerinden sürekli ırkçı tacizlere maruz kalıyorlar. Maç sonunda UEFA Lazio’yu 40.000 Euro para cezasına çarptırıyor.

UEFA Başkanı Michel Platini, ırkçılığa asla taviz vermeyeceklerini ve ırkçılığı ifa eden kulüpleri en ağır şekilde cezalandıracaklarını her fırsatta ifade ediyordu.

40.000 Euro’luk para cezası herhalde UEFA’nın en ağır tabiriyle nitelendirdiği bir cezaydı. Nitekim geçen yıl Manchester City bir Avrupa Kupası maçında sahaya rakibinden bir dakika daha geç çıktı ve 40.000 EURO cezaya çarptırıldı. Euro 2012’de ise Danimarkalı Niclas Bendtner gol sevincinden sonra reklam şov yaptığı için 100.000 Euro ceza yedi.

Bu çok ağır ceza Lazio taraftarını korkutmamış olacak ki geçen hafta Totenham maçının rövanşında bu sefer İngiliz taraftarları Roma’da sopalarla dövdüler. Onlarca İngiliz taraftar yaralandı. Görgü tanıkları kendinden geçmiş Lazio’luların “Pis Yid’ler” diyerek İngilizlerin üzerine saldırdıklarını ifade ettiler. Maç esnasında da benzer olaylar yaşandı. İsrail’e küfür içeren pankartlar her yerdeydi. Maç boyunca Pis Yid’ler diye tezahüratlar yapıldı.

‘Yid’, Totenham taraftarına rakip takımlar tarafından kullanılan bir aşağılama sözcüğü. ‘Yahudi’ anlamına geliyor. Totenham, Londra’da Yahudi nüfusun çoğunlukta olduğu bir bölge. Bu sebeple Yahudi taraftarı oldukça fazla. Tarih boyunca böyle olmuş ve rakipleri tarafından zaman içerisinde Yahudi Kulübü olarak fişlenmiş. Aynı kadere Ajax Amsterdam da sahip.

Her fırsatta sağcı ve Mussolini’ci olduğunu ifade etmekten sakınmayan Lazio’nun efsanevi futbolcusu Di Canio’nun 2005 yılında attığı bir golden sonra Hitler selamı verdiğini hatırlıyorum… Ve bu sebeple 2006’da yoğun taraftar tepkisine rağmen kulübü tarafından kapı dışarı edildiğini…

Bakalım UEFA’nın bu sefer Lazio’ya keseceği ceza ne olacak?

Kişisel notum: 50.000 Euro’dan fazla olacağını sanmıyorum…

UEFA’nın ırkçılıkla mücadelesini de kelimenin tam anlamıyla ‘süper göstermelik’ buluyorum.