Onun bunun suyu

Köşe Yazısı
28 Eylül 2012 Cuma

Nuia MANA


Etrafımı ve  insanları çok gözlemlerim. Ve gözlemledikçe anladığım bir şey var: insan hayallerini, projelerini hatta ve hatta ilişkilerini korumalı etrafından. Özellikle kadınların her şeylerini paylaşma gibi huyları aslında hayatlarındaki en önemli şeylerin ters gitmesine yol açabiliyor. - çünkü paylaştıkça başkalarının enerjileri işin içine giriyor, etkilemeye başlıyor-.

İyi günde, kötü günde her şeyini paylaşan dostlara değil lafım. Ancak yine de bu dostluklar bile kişinin isteklerine, hayallerine ve diğer ilişkilerine zarar verebilir. İyi niyetle verilmiş tavsiyeler kötü sonuçlar doğurabilir.

Diyelim ki sizin kendi butiğinizi açmak gibi bir hayaliniz var. Hatta son zamanlarda bunu hayalden çıkarıp gerçeğe dönüştürme isteğiniz de belirdi. İyi niyetle bu planınızı etrafınızla paylaştınız. Biri ekonominin halinden, öteki yeni kanunlardan, bir diğeri büyük markalarla baş edemeyeceğiniz gibi konulardan bahsetti. Anneniz, “boş ver, harap olma,” dedi. Babanız “Ben de kendi işyerimi açmıştım, olmuyor,” diye ekledi.

İyi niyetle verilmiş tavsiyeler hep. Ama sizin girişimci enerjinize bu tavsiyelerin neler yapabileceğinin farkında mısınız? Hayallerinizi bazen anne-babanızdan, eşinizden bile saklamanız gerekebilir. En azından siz kendinizden ve hayalinizden emin olana kadar. Siz tamamen eminseniz, zaten diğerlerinin tavsiyeleri ve enerjileri sizi etkilemeyecektir. Yeni bir erkekle çıkmaya başlayan kadınların hali de böyle. Her detayı kız arkadaşlarına anlatırlar, sonra da bu arkadaşların düşünceleri o taptaze ilişkiyi yer bitirir. Zavallı adamın karakteri, davranışları masaya yatırıla yatırıla pestil olur, o ilişkiden de kimseye bir hayır gelmez. Özellikle önem verilen ilişkileri kendine saklamalı insan. En azından bir süre için - aşk çok güçlendikten sonra dışarıdan zaten etkilenmez-. Kısaca kemiği olmayan dilinize sahteden kemikler takın demekteyim! Önem verdiğiniz şeyleri kendinize saklayın. Hamile olduğunu ilk üç ay söylememek gibi.

Tohumlarını attığınız her ne varsa, o tohumları o fidanı koruyun.

Herkesin suyu iyi değildir çünkü. İyi niyetle dökülse bile, öldürebilir.

Sevgiyle.