Poker ve şans

Rudi DİRİMAN Köşe Yazısı
14 Mart 2012 Çarşamba

Futbolun bu belirsiz ortamı, beni farklı eğlence arayışlarına itiyor. Uzun zamandır oynamaktan ve özellikle izlemekten keyif aldığım poker, sadece basit bir iskambil oyunu olmadığını daha derinlikli bir oyun olduğunu işin içine girdikçe fark ettim.

Poker özelikle internetin yaygınlaşması ile beraber en çok oynanan oyunlardan biri haline geldi. Poker özelikle şans faktörünün içinde bulunmasından dolayı kumar veya iskambil oyunu olarak görülebiliyor. Pokerin içinde rol yapma, jest ve mimiklerin takibi, strateji, karakter analizi  ve tabii ki olasılık hesaplanması gibi birçok farklı değişkeni içinde barındırır, bu da pokerciler tarafından pokerin asla bir şans oyunu olmadığının en büyük göstergesidir. Ayrıca her yıl gerçekleştirilen Dünya Poker Şampiyonası’nda final masasında hep ayni tanıdık yüzlerin görünmesi bunun en büyük ispatıdır.

Pokerin kendi içinde özel bir dili ve aynı zamanda her oyuncunun ayrı bir karakteri vardır. Oyunculara Fare, Çakal, Fil, Kartal, Aslan gibi tanımlamalar yapılır. Fareler sadece elleri sağlamsa oyuna girer ve risk almayı sevmez bunun tam tersi her oyuna giren ve blöf yapanlarda Çakal olarak adlandırılır. Bunun yanında oyuncuların karakterlerine göre belirlenmiş farklı oyun stratejileri bulunur. Ayrıca oyunun kendine has bir jargonu ve dili bulunur ve bütün dünyada masaya oturduğunuzda bu kelimeleri biliyorsanız bu oyunu basitçe oynayabilirsiniz. Pas, rest vb.

Aslında  Poker 1850’lerde, ABD’deki nehir üzerilerindeki gemilerde oynanmaya başlanmıştır. Fikir vermesi açısından Mel Gibson’ın oynadığı 1994 yapımı Maverick filmine bakabilirsiniz. Oyun 70’lerde kumarhanelerde daha da popüler olmaya başladı, fakat internetin gelişimi ile beraber çevrimiçi poker sayesinde artık herkes tarafından kolayca oynana bilen bir oyun haline geldi. Online bahis şirketlerinin desteği ile dünya ve Avrupa şampiyonaları düzenleniyor, bu organizasyonlar Eurosport’tan  canlı olarak yayınlanıyor. Pokerin popüler ve herkes tarafından oynana bilir hale gelmesi ile birlikte 2009 yılından itibaren Uluslararası Poker Federasyonu İsviçre’de kuruldu. Amaçları pokerin kumardan ziyade bir akıl-düşünce oyunu olduğunu ortaya koymak.

Poker günümüzde eskiden kalmış kumar algısını yıkıp gerçekten zekâ gerektiren bir oyun olduğunu ispat etmek istiyor. Açıkçası poker oyuncu karakterleri, kendine özgü dili, kurulan stratejileri ve olasılık hesaplanması ile derinlikli bir oyun olarak kabul edilmesi gerekiyor. Bu algıyı yıkacak çok sayıda poker hakkında yazılmış kitap ve çekilmiş film bulunmakta. Benim özelikle fikrimi değiştirmemdeki en önemli neden Rounders-1998 Matt Damon-Edward Norton oynadığı film oldu. Rounders ayrıca en iyi poker filmi olarak kabul edilmektedir. İzlemenizi tavsiye ederim…