Şalom Dergi ve 2011’de samimiyet

Köşe Yazısı
29 Aralık 2010 Çarşamba

David Ojalvo


2010 yılının son köşe yazısında hem yeni yıl dileklerimi paylaşmak, hem de gazetemizin yayımlamış olduğu en yeni eki hakkındaki düşüncelerimi aktarmak istiyorum.

***

Perspektif sayfasında yoğun bir şekilde çalışmaya başlayacağım, gazetemizin 2005-2006 döneminin ilk Eylül sayısı. Yaz ayları geride kalmış, gazete bir kez daha 12 sayfadan 16’ya çıkıyor. Fakülteden dersim bittiği gibi, gazetemizin Teşvikiye’deki ofisinin yolunu tutmuşum. Saat 5’e yaklaşırken, (eski) genel yayın yönetmenim Tilda Levi’ye neler yapabileceğimi soruyorum. O da beni Nelly Barokas’a yönlendiriyor. Nelly’nin elinde basından bölümüne yerleştirilmek üzere, dizilmiş bir köşe yazısı. İmla, noktalama hatalarını kontrol edilmesi gerekiyor. Yardımcı olmak istediğimi görünce, çalışmayı bana devrediyor. Ardından tespit ettiğim düzeltmeleri gazetenin sayfasına işlemek üzere, ilerleyen yıllarda neredeyse her hafta büyük bir keyifle çalışacağım dizgideki arkadaşlarım Bella Parlakşimşek ve Semra Sevinç’in yanına geçiyorum. 2005 Eylül döneminin ilk perspektifi ve ardından niceleri yayınlanıyor.

2011 yılına giriyoruz. Anıları derlemek için aslında aradan geçen altı yıl çok kısa bir süre. Öte yandan ara sıra bazı dokunuşlar yapmak geliyor insanın içinden. Özellikle de altı yılın, en çok da insanın içini ısıtan dostlukları büyüttüğünü yaşadıkça.

***

Nelly Barokas’ı gerçekleştirmiş olduğu başarılı söyleşilerden ötürü her zaman takdirle izlemişimdir. Bir gün, yıllar içinde yapmış olduğu söyleşilerinden derlediği bir kitabı yayınlamasını da çok isterim. Şalom’daki çalışmalarında gördüğüm disiplini, özverisi bir yana, samimiyetiyle de Nelly benim için çok özel bir insan.

Aralık 2010 itibariyle Nelly Barokas, gazetemizin eklerinden sorumlu koordinatör ve editör oldu. On yılı aşkın bir süre gazetemizin çıkartılmasında büyük emeği geçen, başyazarlarımızdan Yakup Barokas’ın ardından, eşi Nelly ile ekler konusunda çalışmak beni yüreklendiriyor. Bu doğrultuda Şalom Dergi’nin büyük bir başarıyla yola çıktığını ifade etmek isterim.

Şalom Dergi, hayat üzerine birçok açıdan kapsamlı ilk sayısıyla… Kültür sanat derginin omurgasını oluşturmakta... 2006 yılında Paris’te görme şansını yakaladığım Mémorial de la Shoah Müzesi’nin ve müzedeki Irene Némirovsky Sergisi’nin kapak konusu yapılması, bugünlerde bir dergide kolay rastlanmayacak düzeyde bir kaliteyi taşıyor. Aylin Yengin’in İpek Çalışlar ile söyleşisini, Gila Erbeş’in ‘Body Worlds’ yazısını ilgiyle okudum. Estreya Seval Vali’nin ‘Yahudi Astrolojisi’ konulu dosyasının devamını merakla bekliyorum. Dergiyi ele aldığımda eleştirdiğim nokta, kendim oldu. Bu çalışmaya daha çok katkıda bulunma ihtiyacı hissettim. Bir sonraki sayı için de benim için çok önemli bir konu hakkında Nelly Barokas ile temas halindeyiz.

***

Her yeni yıla girerken, dile getirdiğimiz sağlık, başarı, mutluluk dileklerinin yeri ayrı. Sağlık olmadan, karınca kararınca da olsa yol kat etmeden mutluluğa ulaşmak mümkün değil. 2011 için özellikle ‘samimiyet’ diliyorum bu yılbaşında. Hayatlarımız için, yaşam için, yaşamak için samimiyet. Kalıcı olan değerler ve anılar yaratalım. Geçmişe bakarken, iyi olanı görmeyi seçmişimdir hep. Bu uğurda çabalamayı, yarına böylesi bir hassasiyetle yaklaşmayı tüm dostlarımla isterim.