“Bataklıktaki timsahlar”

Rıfat KARAKÖY Köşe Yazısı
7 Nisan 2010 Çarşamba

Şike skandalıyla sarsıldı şu günlerde Türk futbolu. Birçok maçın aslında masa başında bittiği gerçeği bir kez daha su yüzüne çıkmış oldu. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın “Şampiyon olmak için, sırf sportif anlamda güçlü olmanız yetmiyor, masa başında da güçlü olmanız lazım. Ben bunu daha sonraları öğrendim,” lafı bir kez daha doğrulanmış oldu.

Şu geçtiğimiz hafta yaşanan olaylardan sonra tahminimce artık bütün futbolseverler maçları farklı bir gözle izliyordur. İstanbul Büyükşehir Belediye Spor ile Bursaspor arasında oynanan maçı kazanan Belediyespor’un aldığı bu galibiyet, amiyane tabirle “4 büyük takımın Bursaspor’un önünü kestiği ve maçı masa başında bitirdiği” şeklinde yorumlandı sokaklarda.

Turkcell Super Lig, marka değeri olarak İngiltere, İspanya, Almanya, İtalya, Fransa liglerinden hemen sonra geliyor. Artık futbol sadece bir topun arkasından koşan 22 futbolcunun işi değil. İşin içinde para var. Günümüzde futbol, ‘birilerinin’ cebini dolduran bir sektör haline geldi.

Bunu uzaktan gördüğümüz zaman çok da iyi anlayamıyoruz aslında. Geçtiğimiz yıllarda İtalya’da patlak veren şike skandalını çoğu sporsever hatırlıyordur, o olaylardan ders çıkarıp kendi ligimizi daha temiz hale getirmemiz gerekirken, buna seyirci kaldık.

Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav bas bas bağırdı; “Türk Futbolu’nda şike var bizzat ben tanık oldum” dedi. Hiç kimseden ses seda çıkmadı o dönemde. Üstünden aylar geçtikten sonra Cavcav’ı emniyete çağırıp ifadesini aldılar. Kaç aydır neredeydiler?

Ümit Ozan Kazmaz, Super Lig’de uzun yıllar forma giydi. Rizespor’da gösterdiği başarılı performans sayesinde adı duyulmuştu bir aralar. Emniyetteydi o da geçtiğimiz hafta. Çıkışta şunu dedi, “Bataklıktaki sineklerle uğraşıyorlar, aslında timsahlarla uğraşmaları gerekir.” Bunun anlamı şuydu; sadece alt liglerde şike yok. Super Lig’de de şike var.

Diyelim ki şike var. Büyük kulüplerimizden biri bu işlere karıştı ve bu bir şekilde ispatlandı. Üst makamlar nasıl bir tavır takınır?

İtalyanların Juventus’u küme düşürdüğü gibi, Milan’dan puan sildiği gibi, Fenerbahçe’yi küme düşürüp, Galatasaray’dan puan mı silecekler?

Bunu Türkiye’de hiçbir kurum yapmaya cesaret edemez. Diyarbakırspor’a bile 2. hükmen yenilgisi verilemedikten sonra Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi lobisi kuvvetli olan takımlara hiçbir şey olmaz bu ülkede.

Eğer adalet gerçekten adaletli olacaksa, bu işin peşinden gidilmelidir. Alt liglerdeki isimleri sorgulamakla olay çözümlenmiyor. Fenerbahçeli, Colin Kazım’ın adı anıldı bir ara şike skandalıyla. İfadesi bile alınmadı. Ümit Ozan Kazmaz’ın söylediği laflar doğrultusunda hiç kimseden korkmadan, çekinmeden araştırma yapılıp adaletin gerçekten yerini bulması gerektiğini düşünüyorum.

Umutlu muyum? Hayır! İlerleyen günlerde ne olup bittiğini hep beraber göreceğiz...