Alın size tez konusu…

Rıfat KARAKÖY Köşe Yazısı
21 Ekim 2009 Çarşamba

Tez...

Üniversite son sınıf öğrencilerinin korkulu rüyası…

Bitirmeden asla diploma alınamayan ve konusunun ne olacağı bir türlü belirlenemeyen kâbus…

Ben de bu yazımda tez rehberliği yapmaya karar verdim. Yalnız rehberlik benden, geçmesi sizden, çünkü bence birazdan konusunu açıklayacağım tez geçme değil tam tersi kalma garantili. Eğer bu konuyu açıklayabilirseniz, okulu bitirmeyi geçin, direkt doktorayı da yapmış sayacaklar çünkü sizi.

Tezimizin konusunu anlatmaya başlamadan önce unutmayalım ve son günlerin moda tabirlerinden birini kullanalım “Bu yazıdaki kişi ve kurumlar tamamen hayal ürünüdür.”

Bir kulüp düşünün ülkesinin kurulmuş ilk spor kulübü olsun; adı da: “Team B”

Renkleri önemli değil; biri açık biri koyu...

Bu kulüp yüz seneyi aşkın bir zamandır faaliyet göstermiş olsun. Kulübün başında da başkan olarak ülkenin en zengin iş adamlarından biri var ve çok büyük maddi sıkıntı da yok. Başkanın adı: “Boss X”.

Bu kulübün futbol takımını daha önce senin ezeli rakiplerini şampiyon yapmış, ülkenin en iyi teknik direktörüne vermişsin. Ülkenin tarihinde hem senle hem ezeli rakiplerinle şampiyonluk yaşamış başka teknik direktör yok; hocamızın adı: “Coach Y”.

Bir de iyimser olup size bırakın Avrupa’yı, dünyanın en iyi taraftar gruplarından birini verelim. Bu grup stadyumda desibel rekoru kırsın, aynı zamanda “her şeye de karşı” olsun.

Avrupa standartlarında spor tesisleriniz, çoğu yerde olmayan imkânlarınız, ülkeniz standartlarının çok üstünde bir kadronuz, Avrupa standartlarında ise ortalama bir kadronuz olsun.

Buraya kadar her şey çok güzel değil mi? Bu takımın sahibinin siz olduğunu düşünün. İngiltere Ligi takımları gibi bu takım satışa çıkarılmış ve siz bu takımı satın almışsınız. Tablo yukarda verdiğim gibi. Değişiklik yapmak sizin elinizde. Ancak bence yukarıdaki tabloyu gören ve bu tezi almaya aday biri bu tabloda değişiklik yapmayacaktır.

Tezin sonuna geldik; şimdi güzel olmayan bölümde sıra bu takım maalesef sportif anlamda oldukça başarısız; 4-5 senede bir ancak şampiyon oluyor. Yukarda saydığım imkânlarda bir kulüp neden yıllardır bu felsefeyle yönetilmesine rağmen başarısız olabilir?

İşte onun cevabı da bu konuyu tez olarak almaya karar verecek olan üniversitede dirsek çürüten arkadaşlarıma kaldı maalesef... Çünkü ben bu sorunun yanıtını verebilseydin çoktan “Doktor” olmuştum...

Alın size tez konusu, hem de kalma garantili, uzatmak istiyorsan üniversiteni buyur seç...