Avram Leyon... Jak Kamhi...

Gazetemiz 60. yılını bir dizi etkinlikle kutlamaya hazırlanıyor. Bu hafta Avram Leyon`un, gazetenin kuruluşunun 20. yılında kaleme aldığı 26 Ekim 1966 tarihli başyazısını aktarmak istiyorum. Jak Kamhi`nin Çankaya`da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından `Devlet Üstün Hizmet Madalyası` ile taltif edilecek olması örneğine az rastlanan tarihi bir olay, kendisini kutluyoruz.

Yakup BAROKAS Köşe Yazısı
15 Ağustos 2007 Çarşamba

Gazetemiz 60. yılını bir dizi etkinlikle kutlamaya hazırlanıyor. 60 yıl kısa bir süre değil, Türk basın yaşamında bu denli uzun soluklu olabilmiş başka yayın organı yok gibi.
Geçen başyazımda bu tarihi süreç içinde Şalom’da yer alan yazı, haber ve yorumları bir Almanak halinde hazırlamakta olduğumuzu duyurmuştum.
Almanak’ta, 1960 - 1970 yıllarını hazırlayan ve Judeo- Espanyol lisanından Türkçeye çeviren Sara Yanarocak’ın bölümünde,  Avram Leyon’un Şalom’un kuruluşunun 20. yılında kaleme aldığı ve 26 Ekim 1966 tarihli sayıda yayımlanan başyazısını aktarmak istiyorum.
“Şalom’un 20. yılında değerli okurlarıma sesleniyorum. Hepimizin bildiği üzere, gazetecilik çok yorucu, zaman alıcı ve risk taşıyan bir meslektir. Ama bir kere işin içine girdiniz mi bir daha asla bırakmayı düşünmezsiniz bile…
Fakat bu mesleğin güzelliğinin yanı sıra sıkıntıları da az değildir. Mesela gerçekleri yazdığınız zaman bir sürü insanı kendinize küstürürsünüz. Bazen şaka yollu, bazen ciddi uyarılarla, hatta korkutma, tehdit gibi olaylara da maruz kalabilirsiniz.
Hatta bir gün gelir, bazılarının yaptığı hatalar ortaya dökülmesin diye, riyakârca sırtınızı bile sıvazlarlar. Tabi ki, siz de içinizden bütün bunlara kahkahalarla gülersiniz.
Gazeteciliğin diğer bir zor tarafı da gazeteye koyacağınız haberlerin kalitesidir. Acaba hangisini okuyucu sever, hangisini önemsemez? Bu seçimi yapmak bile insanı yorar ve strese sokar. (…)
Sizlerle duygularımı paylaşırken, bir sevincimi ve övüncümü de dile getirmek istiyorum. Uzun uğraşılar sonucu nihayet birçok değerli genç Şalom Gazetesi’nin çatısı altında. “Gençlik Köşesi”nde yazan gençlerin sayısı gün be gün artıyor. Farklı niteliklere sahip gençlerin yazdığı bu köşe, bana geleceğimiz için umut vaat ediyor.
Şalom’un 20. yılında, yıllardır gazeteyi okuyan ve dikkatle takip eden tüm değerli okuyucularımıza gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. (Al lektör de apresiar el  20’en aniversario del Şalom/Avram Leyon).”
Sayın Avram Leyon, eserinle gurur duyabilir ve bayrağı büyük ölçüde gençlere teslim ettiğimizden emin olabilirsin. Tabi ki aradan geçen 40 yıl zarfında okurun çok daha çağdaşlaştığını, olgulaştığını ve eleştirilere açık bir hale geldiğini (?..) belirtmeme gerek yoktur sanıyorum.
60. yıl etkinliklerinde tüm Şalom Ailesi, eski/yeni farkı gözetmeden gazetene sahip çıktığımızı kanıtlayacağız. Huzur içinde yat…
* * *
Almanak’ın 1980 dönemi sonlarında ve 1990’lı yıllarda kendisinden en çok sözü edilen kişilerden biri de cemaatimizin değerli mensubu Jak Kamhi’dir. Gerek yurt dışında Türkiye’nin tanıtımı, gerekse 500 Yıl Vakfı kapsamındaki girişimleri gazetemizin sayfalarında geniş yer buldu. Öncülüğünü yüklendiği 500 yıl kutlamaları Türk Yahudi toplumu için dışa açılma yönünde bir dönemeç, yeni bir dönemin başlangıcını oluşturdu.
16 Mayıs Perşembe günü, Jak Kamhi’nin Çankaya’da, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” ile taltif edilecek olması örneğine az rastlanan tarihi bir olaydır. Kendisini kutluyor ve başta cemaat başkanı olmak üzere cemaatimiz yönetiminin ileri gelenleri ile birlikte bu törene gazetemiz adına tanık olacağımdan dolayı gurur duyuyorum.