Tolerans

Cem MENASE Köşe Yazısı
19 Ekim 2018 Cuma

Ligler mili takım arasından sonra tekrar devam ediyor. Sekiz hafta geride kaldı. Puan tablosu ortada. Galatasaray 18 puanla lider. Başakşehir hemen arkasında. Fenerbahçe ise 8 puanla 15. sırada. 

Bir Fenerbahçe taraftarı olarak yıllardır objektif yazı yazmak çok kolay hale geldi. Sebebi hayatın her alanında hissedilen ruh halinin futbola yansıması mı yoksa Fenerbahçe’nin uzun zamandır başarılı ve güven veren bir futbol oynayamaması mı bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey varsa; bir Fenerbahçe taraftarı olarak başarısızlığa olan toleransım artmış durumda. İster kabullenmek deyin ister realist olmak. 

Geneli temsil ediyor muyum emin değilim ama benim görüşüm; bu artan tolerans iyi doğru kullanılırsa, pozitife çevrilebilecek bir duygu. O da sabırdan geçiyor. 

Fenerbahçe bu sezon şu ana kadar başarısız. Nokta. Bunu bir kenara koyuyorum. Ama bu kulüp çok uzun yıllar sonra büyük bir değişim içinde. Ali Koç geldiğinden beri birçok alanda iyileştirme üzerinde çalışıyor. Bu da zaman alıyor. 

Ali Koç’un benim için sembolize ettikleri neler? 

λVizyon

λHayat görüşü 

λCentilmenlik 

λFinansal sürdürülebilirlik 

λLiderlik 

λTemsiliyet hissi 

λHalkla doğru iletişim 

λUzun vadeli planlama 

λFedakârlık 

λSporseverliğin yaygınlaşması 

λFırsat 

λDinamizm 

Futbol başta olmak üzere sportif başarı. 

Bütün bunları düşündüğüm zaman, bahsettiğim toleransın yıllar süren ‘başarısızlık istikrarı’ ile artmasıyla beraber, benim için bu sezon futbolda alacağımız netice çok önemli değil. Futbol da başarı şimdi olmaz, iki sene sonra olur. Ama mutlaka olur. Bundan eminim. O zaman da kalıcı şekilde olur. Bu taraftar yeter ki desteğini sürdürsün. Stattaki heyecan devam etsin. 

Bunları söylemişken bir de ricam var başkandan. Biliyorum çok iş var ve bu söyleyeceğim öncelik değil... Ama yine de umarım yapılacaklar listesinde vardır. Tribünlerde sigara içilmesinin önüne geçmeliyiz. Sigara kullanmayanlar için maç izlemeyi eziyete dönüştüren bu geri kalmışlığa son verelim. Bunu Türkiye’de bir kulüp başaracaksa o Fenerbahçe’dir. Yapabilecek başkan da Ali Koç’tur.