Kongre

Rıfat KARAKÖY Köşe Yazısı
3 Mayıs 2018 Perşembe

Fenerbahçe’de sezon sonu kongre var. Aziz Yıldırım 1998 yılından beri kulübü yönetiyor. O yıl, Vefa Küçük’ü bir oy farkla geride bırakarak göreve başlayan Yıldırım, 20 yıldır kulübün başında. Ancak bana göre Aziz Yıldırım 1998 yılından sonra ilk defa gerçek bir kongreye giriyor. 

Önceki yazılarımda Aziz Yıldırım’ın icraatlarından sıkça bahsettim. Fenerbahçe’ye çağ atlatan bir isimdir. Örneğin Fenerbahçe Stadını yapmasaydı bana göre bugün ne Türk Telekom Arena olurdu, ne de Vodafone Arena. Fenerbahçe, FB TV’yi kurmasaydı ne BJK TV olurdu ne GS TV. Fenerbahçe Fenerium’u kurmasaydı forma piyasası bu kadar büyümezdi. Aziz Yıldırım bunun gibi birçok yeniliğin öncüsü oldu Türk futbolunda. Kendisini beğeniriz ya da beğenmeyiz, Fenerbahçe ve Türk futbolu için oldukça büyük bir figür.

Bir şeye öncülük etmek önemlidir. Haziranda Ali Koç ile Aziz Yıldırım seçim yarışına girecek. Aziz Yıldırım daha önce Ali Bey’i “İlerideki Fenerbahçe Başkanı” olarak göstermişti. Ben Aziz Yıldırım adaylığını açıklamadan öncesine kadar kendisinin aday olmayacağını düşünüyordum. Aday olmayıp kendi tanımladığı ‘ilerideki Fenerbahçe Başkanı’nı destekleseydi yine büyük bir öncülük örneği sergileyecekti. Bunu yapmayarak ve Ali Bey’i Fenerbahçe’yi bölmekle suçlayarak büyük bir yanlışlık yaptı. Fenerbahçe’de bir aday Aziz Yıldırım izin verince mi aday olabilir? Aziz Bey’in rızası olmayan bir aday her zaman Fenerbahçe’yi bölen bir isim haline mi gelir? 

 Fenerbahçe zaten bölünmüş durumda. Fenerbahçe taraftarından ibaret bir camia olarak Aziz Yıldırım’ı istemeyen taraftar sayısı oldukça fazla. Aziz Yıldırım bu bölünmeyi yok sayarak bütün yükü Ali Koç’un omuzlarına bırakmakta.

 Ali Koç’un şimdiye kadarki bütün konuşmalarını dinledim. Her konuşmasında -kendisine ne kadar büyük haksızlık etse de - Aziz Yıldırım hakkında saygısızca en ufak bir söylemde bulunmadı. Aziz Yıldırım hakkında olumsuz bir ses yükseldiğinde de o sesi hemen susturmaya özen gösterdi. Ali Koç oldukça beyefendi ve çok iyi bir Fenerbahçeli. Onun gibi bir ismin Fenerbahçe başkan adayı olması camia için gerçekten çok büyük bir fırsat.

1998 yılında Fenerbahçe kongre üyeleri Aziz Yıldırım’ı seçerek kulüp tarihi ve Türk futbolu için büyük bir hamle yaptılar. Her şey değişti. Tesisler, stat, kadro kalitesi... Hayal bile edilemeyen şeyler gerçek oldu.

Şimdi yine kongre üyelerinin elinde her şeyi değiştirme imkânı var. Şayet sandıktan Ali Koç çıkarsa, Fenerbahçe kongre üyeleri yine hem kendi tarihlerini hem de Türk futbol tarihini değiştirecek. 

Fenerbahçe’ye Ali Koç gelirse futbola kurumsallık gelecek. Bu süreci başlatan Aziz Yıldırım’dır. Ancak Aziz Bey’in egosu, kurumsal bir yapıya uygun değil, buna izin vermiyor. Ali Koç her şeyi profesyonel insanlara bırakarak Türk futboluna yeni bir yapı getirecek. İşte o zaman Galatasaray Fatih Terim’i beş kere gönderip geri getirmeyecek, çünkü asıl önemli olan isimlerden ziyade sistem olacak. İşte o zaman Ali Koç gibi isimler Beşiktaş ve Galatasaray’ın başına geçmeye talip olacak. Çıta yükselecek ve Türk futbolu kazanacak. İnşallah bu treni kaçırmaz ve artık kabak tadı veren bu sistemin içerisinde kalmaya devam etmeyiz.  

LEYLA’DAN SONRA 

‘Leyla’dan sonra’ çok güzel bir öğrenci hareketi. Kronik hastalıkları olan çocukların dileklerini yerine getirip, iyileşme süreçlerine çok değerli bir manevi katkı sağlıyorlar. Bu hareketin Instagram sayfasını gördüm, ardından da web sayfalarına göz attım. Kronik rahatsızlığı olan çocuklara istekleri sorulmuş ve yardım etmek isteyenlere bu çocuklara ulaşma imkânı verilmiş. Kimisi akülü araba, kimisi bisiklet, kimisi ise sadece tuttuğu takımın formasına sahip olmayı hayal etmiş. Küçük bir fedakârlıkla bir çocuğu mutlu etmek isteyenler oluşumun web sayfasını ziyaret edebilir: www.leyladansonra.com