Yahudi Olimpiyatları ve ruhu

Rıfat KARAKÖY Köşe Yazısı
12 Temmuz 2017 Çarşamba

Maccabiat, dünyanın dört bir yanından Yahudilerin kendi ülkelerinden İsrail'e gelerek iki hafta boyunca spor aktiviteleri gerçekleştirdiği bir organizasyon. Kısacası Yahudi Olimpiyatları olarak tanımlanıyor. Bu olimpiyatlarda badmintondan, baskete, rugbyden, futsala aklınıza gelebilecek birçok farklı spor dalı bulunuyor.

Bu yıl Maccabiat kaynaklarına göre 80 farklı ülkeden yaklaşık 10 bin atlet organizasyonun içerisinde yer alıyor. Her yıl sporcular ülkelerinin Maccabiat takımlarına seçilebilmek için tatlı bir rekabetin içerisine giriyor.

Ülkemiz de bu sene yine futsal, basketbol, tenis, badminton gibi branşlarda temsil ediliyor. Maccabiat'ın güzelliği ise kazanan ya da kaybedenin olmaması, çünkü Maccabiat organizasyonunun amacı tamamen bir birliktelik yaratmak ve farklı kültürdeki Yahudileri bir araya getirmek ve tabi ki yapılan sporlardan sonuna kadar zevk almak.

Organizasyonun iki versiyonu bulunmakta. Dünyanın her yanından gelen Yahudilerin katıldığı organizasyon ‘Maccabiah’ olarak isimlendirilirken, sadece Avrupa ülkelerinden Yahudilerin katıldığı bir diğer organizasyon ‘Avrupa Macabi Oyunları’ olarak adlandırılıyor. Bu oyunlar dönüşümlü olarak yapılıyor. İsrail'de ve tüm Yahudilere açık Maccabiah Oyunlarından iki sene sonra Avrupa'da sadece Avrupa Yahudilerine yönelik olarak düzenleniyor.

2011 yılında Avusturya'nın Viyana şehrinde düzenlenen Avrupa Maccabi Oyunlarına Şalom temsilcisi olarak katılma şansı elde etmiştim. Farklı bir deneyimdi. Açılış töreni oldukça etkileyiciydi. Her ülke kendi bayrakları ve kendi ülkesinin renklerini taşıyan formalarıyla yürüyordu. Daha önce duyduğum ancak görmediğim ve yaşamadığım bir olaydı açılış seremonisi. Duyduklarımın az kaldığını söyleyebilirim.

Aynı organizasyonda ülkemizin sporcuları da önemli başarılar kazanmış ve madalyalarla ülkemize geri dönmüştü. Yukarıda kazanan ya da kaybedenin olmadığı bir organizasyon dedim ama bu kıyasıya mücadele edilmediği anlamını taşımıyor. Zira özellikle sonu unvan ile bitecek karşılaşmalar oynanırken milliyetçi duyguların ön plana çıktığı çok müsabakaya şahit olmuştum.

Her ülkenin kattığı farklı kültürel tat ile, açılış seremonisi ile, heyecan dolu müsabakaları ile bir organizasyondan çok bir ruh aslında Maccabiah ve Avrupa Maccabi Oyunları. Fırsat bulabilenlerin sporcu olarak katılması, bulamayanların ise izleyici olarak bu havayı soluması gereken bir platform diye düşünüyor, bu yıl 2017 Maccabiat'ında ülkemizi temsil eden tüm kafilemize başarılar diliyorum.