Gökten kurabiyeler yağsa…

Joelle PİNTO Köşe Yazısı
1 Mart 2017 Çarşamba

Güzelliklere hayran, Venüs’ün kızı bir Terazi burcunun en büyük hayallerinden biri ne olabilir? Gözleri kamaşarak Oscarları canlı seyredebilmek. Kırmızı halıda yürüyebilmek isterim bir gün; her sene yanılmadan Oscar törenlerinin en şık kıyafetlerden birini giyen Halle Berry’nin kıyafetine bakmak, Ben Affleck’e değebilmek, Merly Streep’in yanından geçip aynı havayı soluyabilmek, beni çocukluğumdan bugüne bir ekrana kilitleyebilen herkesi, Denzel Washington’dan Natalie Portman’a, Isla Fisher’den Ryan Gosling’e kadar herkesi görebilmek, aynı salonda onlarla birlikte bütün seremoniyi sonuna kadar seyredebilmek isterim.

***

Oscar Ödül Törenlerini canlı görebilmek henüz nasip olmadı. “Olmayacak” diye düşünenleriniz için ise, “Hayat bu, belli mi olur” diyorum.  Hayal kurmak güzel, insanın gözlerinin içini gülümsetir. Bu yıl ise saat farkının iyice açılmasından dolayı, kırmızı halıyı tamamen kaçırdım (Tabii bir sonraki gün telafi ettim), ödül töreninin ise son bir saatini seyredebildim. Ancak son bir saatle bile, uzun yıllardır seyrettiğim en akılda kalıcı törenlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Bariz sebeplerden biri “En iyi Film” ödülündeki zarf skandalı idi. En iyi Film Ödülünü kazanan La la Land, yaşanılan sevinç ve verilmeye başlanan teşekkür konuşmalarının ardından yaklaşık iki dakika sonra En İyi Film Ödülünü kazanan Moonlight ekibinin bir karmaşa içinde sahneye çıkıp, bu büyük onuru biraz sönük yaşamaları, tahmin ediyorum çoğu kişinin içini burkmuştur. İki filmin ekibi için de çok üzüldüm. Çok fazla his yaşanmış olmalı; sevinç, şok, üzüntü, sevinç, burukluk, karmaşa… PriceWaterhouseCoopers yaptığı açıklamada iki filmin de ekibinden, Warren Beatty, Faye Dunaway ve tüm seyircilerden özür diledi. Her iki filmin ekibinin de, Warren Beatty’nin de, özellikle de konu hakkında yaptığı esprilerle son saniyeye kadar durumu yumuşatmaya çalışan Jimmy Kimmel’ın da skandalı çok iyi idare ettiğini düşünüyorum. Zarfların nasıl karıştığı, bu yazıyı yazdığım saatlerde hâlâ araştırılma aşamasındaydı. Neler olacak, bu karışıklık nasıl aydınlanacak çok merak ediyorum. Zarfları, ödülleri açıklayacak kişilere vermekten sorumlu olan kişi hakkında bunu düşünmeden edemiyorum; “Tek bir işin vardı!”

***

Benim için bu yılki Oscar törenlerini eşsiz kılan olay ne zarf skandalı, ne Moonlight’ın ödül olmasının Trump’a tepki olduğu varsayımları, ne Halle Berry’nin elbisesi, ne de Jessica Biel’in kolyesi… Benim için bu yılın Oscarlarını unutulmaz kılan olaylardan en önemlisi havadan mini paraşütlerle düşen kurabiyeler ve doughnutlar’dı. Ne kadar ünlü olursanız olun, bundan pozitif anlamda etkilenmemek, o saniye küçük bir mutluluk hissi duymamak elde değil. Düğün, nişan ve her türlü ‘event’ organizasyonu şirketleri çalışanlarının Oscar törenini seyrettikten sonra bu sahneyi akıllarının bir köşesine kazıdığından eminim.  Yakında bir düğünde tepemden beyaz cupcakeler inerse hiç şaşırmam.