İnsanlığını unutan taraftar

Joelle PİNTO Köşe Yazısı
23 Kasım 2016 Çarşamba

Kalbimizi acıtan olaylar oluyor ülkemizde. En duyarlımızdan en vurdumduymazımıza kadar hepimizi en çok yaralayan olaylardan biri, tecavüz yasası denilen önerge. Çocukları korumak için her türlü imkân, her türlü kanun konmalıyken, cinsel istismarcıların serbest kalmasını sağlayabilecek bir önergenin geçme ihtimali akılları uçuruyor. Bir çocuğun tecavüzcüsüyle evlenme ihtimaline izin veren bir kanun boşluğunun ne kadar korkunç olduğunu, o çocuğun hayatının ne kadar kararabileceğini, önerge geçerse ülkenin karanlığa doğru bir adım attığını uzun uzun yazmaya gerek yok. Yazımı teslim ettiğim saatlerde önergenin sonucu daha alınmamış olacak. İnanmak, geçmeyeceğini ümit etmek zorundayım.  

***

Geçtiğimiz pazar akşamı, kafaları gündemden biraz uzaklaştıracak, doksan dakikalığına bile olsa bizleri başka bir dünyaya götürebilecek memleketimin favori derbi maçı olan Fenerbahçe – Galatasaray maçı vardı. 17 senedir olduğu gibi maalesef biz (Galatasaraylılar) yenildik, Fenerbahçe kendi sahasında bizi 2-0 mağlup etti. Galatasaraylılar üzüldü, Fenerbahçeliler sevindi. Sevinçleri sosyal medyaya da taştı. Buraya kadar her şey tamam. 

Ancak maçın akabinde, gecenin ilerleyen saatlerinde sosyal medyada “Salıdan sonra Cimbom Fenerle mi evlenecek?” gibi çiğ espriler dönmeye başladı. Çocuk istismarına olanak veren bir önerge, dalga konusu oldu bazı fanatik taraftarlar için. (Burada tüm Fenerbahçeliler için değil tabii ki sözüm. Hak ettikleri zaferi insanca yaşayanları kutluyor, sportmen taraftarları konu dışı bırakıyorum.) Bir yanda doksan dakikalık bir futbol maçı, diğer yanda tecavüzcüsü ile evlendirilerek hayatı kararan çocukların yaşamı… Bazı şeylerin esprisi bile yapılamaz hayatta… Holokost gibi, ölümler gibi. Çocuk tecavüzleri bu listenin en başına yerleşir. Çok seviyesiz, çok acımasız, çok çiğ… Hangi takımı tutarsanız tuttun, taraftarlığınız insanlığınızın önüne geçmesin.   

***

ABD’de yapılan bir sosyal deneyde, 65 yaşındaki bir oyuncu ve 12 yaşındaki bir çocuk oyuncu, gelin ve damat olarak çeşitli meydanlarda dolaşarak düğün resmi çektiriyorlar. Kız çocuğu doğal olarak korkak ve ürkek duruyor. İnsanların bir kısmı hayretler içinde bakarken, her gittikleri meydanda birkaç kişi duruma müdahale ederek, yaşlı adamın korumaları olmasına rağmen çocuk gelini kolundan tutup polise götürerek kurtarıyor. Taksim Meydanında bir çocuk gelinle yaşlı bir damat görseydiniz, siz ne yapardınız?

***

“Erken yaşta resmi nikâhsız evlenen ailelerin mağduriyetini gidermek” için önerildiği açıklanıyor bu önergenin. Çocuk yaşta başına kötü bir olay gelmeden, isteyerek de olsa evlenmek demek, kız çocuklarının eğitiminin aksaması veya bitmesi, çocuk yaşta hamilelikler yaşaması demek. Aile içi şiddete maruz kalma ihtimalinin olması demek. Eğitimi eksik kaldığı için, ekonomik özgürlüğü olmaması demek. Medeni memleketlerde olduğu gibi, çocukları koruyan, eğitimlerini garantiye alan, cinsel istismarcıların kanun boşluğu bulamayacağı, kız ve erkek tüm çocukların güvende hissedebildikleri bir yarına kavuşmak dileğiyle…