Almanya’da intihar bombacısı 12 kişiyi yaraladı

Almanya’daki saldırı zinciri uzamaya devam ediyor. 24 Temmuz Pazar akşamı Ansbach’taki müzik festivaline alınmayan Suriyeli mülteci, çantasındaki bombayla kendini patlattı.

Dünya
25 Temmuz 2016 Pazartesi

Suriyeli bir mülteci, Almanya’da sonu gelmeyen saldırılara bir yenisini ekleyerek Bavaria’nın Ansbach kentinde kendini patlattı ve 12 kişiyi yaraladı. Olay Ansbach Müzik Festivali’nin hemen dışında gerçekleşti. Müzik festivaline alınmayan saldırgan, geri çevrilmesinden hemen ardından bombayı harekete geçirdi.

Patlamanın ardından 2500 kişi olay mahallini terk etti. Saldırının İslamcı bir bağlantısı olup olmadığı henüz belli değil.

 

Mülteci statüsü verilmemişti

İki yıl önce Almanya’ya gelen 27 yaşındaki saldırgana geçen sene mülteci statüsü verilmemiş, ancak Almanya’da kalmasına müsaade edilmiş, hatta bir apartmana yerleştirilmişti.

 

Başkalarına zarar vermek istememiş olabilir

Bavaria İçişleri Bakanı Joachim Hermann adamın daha önce iki kere intihara kalkıştığını söyledi. İntihara teşebbüslerinin ardından psikiyatrik tedavi görmüştü. Hermann, “Saldırganın amacı yalnızca intihar etmek miydi yoksa başkalarını da öldürmeyi planlıyor muydu bilmiyoruz” diye konuştu. Ancak çantasındaki bombanın çok sayıda insanı öldürebilecek güçte olduğu tespit edildi.

 

Almanya’da ölümcül bir hafta

Trende gerçekleşen baltalı saldırıdan beri Almanya’da ölümcül saldırıların sonu gelmiyor. Saldırganların hepsi mülteci, yalnızca bir tanesinin IŞİD ile bağlantısı kesinleşmiş durumda. Almanya’da çok gergin bir hava solunuyor.

  • 18 Temmuz: Afgan bir mülteci, baltasıyla Bavaria’da Treuchtlingen kentinden Würzburg’e yolculuk yapan trende beş kişiyi yaraladı. IŞİD saldırıyı üstlenerek saldırganın saldırıdan önce çekilmiş bir videosunu yayınladı.
  • 22 Temmuz: Almanya’da doğmuş İran asıllı bir genç Münih’te dokuz kişiyi vurduktan sonra kendini de öldürdü. Ölenlerin çoğu göçmendi. Saldırganın okul saldırılarına saplantısı olduğu söyleniyor.
  • 24 Temmuz: Suriyeli bir mülteci Reutlingen’de Polonyalı bir kadını öldürüp iki kişiyi yaraladıktan sonra tutuklandı. Polis suçun belirli bir sebepten işlenmediğini düşünüyor.
  • 24 Temmuz: Suriyeli bir başka mülteci Bavaria’nın Ansbach kentinde kendini patlatıp 12 kişiyi yaraladı. Saldırının nedeni henüz belli değil.